ورود آی‌پد و چانه‌زنی دوباره ناشرها با آمازون

مرداک
Image caption مرداک از قیمت گذاری آمازون برای کتاب های الکترونیکی ناراضی است

روپرت مرداک، امپراتور بزرگ رسانه ای و صاحب انتشارات هارپر کالینز- که ناشر نویسنده هایی چون مایکل کرایتون و ژانت ایوانویچ است- روز سه شنبه، دوم فوریه نارضایتی اش را از قیمت های پایین شرکت آمازون برای کتاب های الکترونیکی اعلام کرد.

آمازون در حال حاضر همه کتاب های الکترونیکی را ۹ دلار و ۹۹ سنت می فروشد.

به گزارش رویترز، آقای مرداک تصمیم دارد برای بالابردن قیمت ها با آمازون گفت‌وگو کند. او گفت "آمازون حاضر است دوباره با ما سر میز مذاکره بنشیند و به توافق تازه ای با ما برسد."

روپرت مرداک، در کنفرانسی تحلیلی در جواب سوالی درباره کتاب های الکترونیکی گفت ما مدل "هر کتاب، ۹ دلار و ۹۹ سنت" را که آمازون برای کتاب های الکترونیکی وضع کرده نمی پسندیم.

به نظر من این قیمت ها ارزش کتاب را کم می کند و به کتابفروش سنتی هم صدمه می زند.

آمازون هنوز به این اظهار نظر واکنش نشان نداده است.

اگر روپرت مرداک در این مذاکرات موفق شود، دیگر خبری از قیمت های فعلی آمازون نخواهد بود. چند روز پیش، این فروشگاه اینترنتی، تحت فشار مک میلان، یکی دیگر از ناشران بزرگ جهانی، قرار گرفت که اصرار داشت قیمت ها بین ۱۲ دلارو ۹۹ سنت و ۱۴ دلار و ۹۹ سنت باشد.

قیمت گذاری کتاب الکترونیکی (ای‌بوک) نقش مهمی در استقبال از کتابخوان الکترونیکی کیندل (Kindle) دارد، چرا که ای‌بوک ارزان، خرید این وسیله گران را که از سال ۲۰۰۷ به بازار آمده تا حد زیادی توجیه می کند.

اما از سوی دیگر، قیمت پایینی که آمازون وضع کرده، رابطه اش با ناشران را در موقعیت دوگانه ای قرار می دهد، چون ناشران بر این باورند که این قیمت ها، فروش نسخه های کاغذی کتاب ها را که قیمت بالاتری دارند تحت الشعاع قرار می دهند.

با ورود آی پد از سوی شرکت اپل، قیمت گذاری کتاب الکترونیکی بار دیگر در کانون توجه قرار می گیرد. ناشران که حالا بیشتر از هر وقت دیگر، نگران حفظ سود خود هستند، تصمیم دارند برای اعمال فشار به آمازون، این بار وارد مذاکره با اپل شوند.

روپرت مرداک در این کنفرانس تحلیلی گفت با اپل هم در حال مذاکره است و معتقد است شرایط اپل نسبت به آمازون مجموعا بیشتر به نفع هارپر کالینز است.

او می گوید: "اپل در توافقی با ما که جزییاتش فاش نخواهد شد امکان قیمت های کمی بالاتر را در اختیار ما قرار می دهد."

مطالب مرتبط