کره شمالی کنترل بازارها و داد و ستدهای غیر دولتی را کاهش داد

اسکناس های کره شمالی
Image caption دولت کره شمالی پس از افزایش ارزش پول، مقدار تعویض اسکناس های قدیم با جدید را محدود کرد

در پی ناآرامی های اجتماعی در کره شمالی، مقامات این کشور اعلام کرده اند که کنترل دولت بر بازارها و فعالیت های خصوصی را کاهش می دهند.

این ناآرامی ها پس از تصمیم دولت کره شمالی مبنی بر افزایش ارزش پول رایج این کشور بود که سبب شد ارزش بسیاری از اندوخته های نقدی مردم کاهش فاحشی یابد.

به نظر می رسد این تصمیم تلاشی از جانب کیم یونگ ایل، رهبر کره شمالی برای افزایش کنترل اقتصاد کشور و محدود کردن فعالیت های بازار آزاد، اتخاذ شده بود.

جان سادورث، خبرنگار بی بی سی در سئول پایتخت کره جنوبی می گوید کاهش محدودیت هایی که دولت کره شمالی برای فعالیت های خصوصی قائل شده بود و اجازه کار بازار آزاد، ممکن است برای بسیاری از مردم این کشور تنها چاره برای تهیه مواد غذایی باشد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید بازرگانان و قاچاقچیانی که موفق می شوند از مرز چین با کره شمالی که به شدت کنترل می شود عبور کنند، از تورم فزاینده، کمبود مواد غذایی و ناآرامی های مدنی در هفته های اخیر در این کشور صحبت می کنند و می گویند مردم به ماموران امنیتی که بازارها را تحت نظر دارند حمله کرده اند.

ناآرامی ها پس آن شروع شد که دولت کره شمالی در تاریخ 30 نوامبر سال 2009 ارزش پول کشور را افزایش داد و مقدار پولی را که مردم می توانستند با اسکناس های جدید عوض کنند محدود کرد و گفت هر مقدار پولی که مردم بیشتر از حد تعیین شده دارند، بی ارزش خواهد شد.

این تدابیر عملا به از بین رفتن اندوخته مالی شماری از مردم تمام شده است.

افزایش ارزش پول رایج همچنین موجب افزایش نرخ تورم شد.

روز گذشته سوم فوریه، رسانه های کره جنوبی اعلام کردند که یک مقام ارشد مالی کره شمالی در ارتباط با این تصمیمات که موجب هرج و مرج شده برکنار شده است.

مطالب مرتبط