تویوتا: ترمز پریوس مشکل نرم افزاری دارد

فراخوانی اتومبیل های تویوتا
Image caption یکی از مکانیک های تویوتا با قطعه ای به نام شیم

تویوتا، بزرگترین شرکت خودرو سازی جهان، روز پنجشنبه (۴ فوریه)، اذعان کرد ترمز تازه ترین مدل "پریوس"، مشکل فنی دارد.

تویوتا گفت سیستم ترمز پریوس را، که خودرویی هیبرید است و با سوختی توام از نیروی الکتریسیته و بنزین حرکت می کند، از نو طراحی کرده است و بزودی اعلام خواهد کرد از چه طریق صاحبان این مدل خودرو می توانند برای رفع این مشکل اقدام کنند.

به گفته تویوتا این مشکل زائیده یک نقص کوچک در نرم افزار ترمز است.

این شرکت ژاپنی گفت اقدام اخیرش برای بازگرداندن میلیون ها دستگاه خودرو به دلیل نقص فنی در پدال گاز آنها، برای تویوتا هزینه ای حدود دو میلیارد دلار در بر داشته است.

تویوتا از جمله به تازگی درخواست کرد یک میلیون و هشتصد هزار خودروی ساخت این شرکت که در اروپا توزیع شده است، بازگردانده شود.

تویوتا تنها در بریتانیا خواستار بازگرداندن ۱۸۰ هزار دستگاه شده است؛ این درخواست به دنبال درخواست های مشابه در آمریکا و سراسر جهان صورت گرفته است.

تویوتا در کل خواستار بازگرداندن هشت میلیون دستگاه خودروی ساخت این شرکت (به دلیل نقص فنی در پدال گاز در هفت مدل مختلف)، در سراسر جهان شده است.

اما تویوتا گفته است که برخلاف انتظارش این شرکت در سال مالی جاری متضرر نخواهد شد و سود خواهد کرد؛ این شرکت همچنین اعلام کرد در سه ماه آخر سال ۲۰۰۹ سود خالصی نزدیک به یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار داشته است.

این شرکت خودروسازی در ماه نوامبر سال گذشته پیش بینی کرد فروشی بالغ بر هفت میلیون و سیصد هزار دلار خواهد داشت و علیرغم ضربه بزرگی که به وجهه این شرکت خورده است اکنون می گوید در سال مالی آتی فروشش بالغ بر هفت میلیون و ۱۸۰ هزار دلار خواهد بود.

اما با ادامه نگرانی ها در باره ایمنی خودروهای تویوتا ارزش سهام این شرکت در بورس توکیو به پایین ترین حد خود در ۱۰ گذشته رسیده است.

مطالب مرتبط