یونان در اعتصاب سراسری است

Image caption بدهی های یونان در حال حاضر حدود 300 میلیارد دلار است

کارگران و کارمندان بخش دولتی در یونان در اعتراض به برنامه های دولت برای مقابله با کسری بودجه بزرگ این کشور، دست به اعتصاب سراسری زده اند.

پروازهای روز چهارشنبه (10 فوریه)، در یونان متوقف شده است و بسیاری از مدارس تعطیلند؛ بیمارستان ها نیز فقط به مراجعان اورژانس رسیدگی می کنند.

دولت یونان درصدد بوده دستمزدها را کاهش دهد، سقف سن بازنشستگی را بالا ببرد و نظام مالیاتی این کشور را بازنگری کند.

در حالی که در اتحادیه اروپا این نگرانی وجود دارد که بحران در یونان ممکن است اعتبار یورو، پول واحد اروپا را تضعیف کند، قرار است رهبران این اتحادیه تدابیر جدید اقتصادی در یونان را در جریان نشست روز پنجشنبه (11 فوریه)، در بروکسل بررسی کنند.

به گفته جانی دایموند، گزارشگر بی بی سی در آتن، بازارهای مالی در سراسر جهان و سیاستمداران در اروپا نیز اوضاع در یونان را با دقت دنبال می کنند.

جورج پاپاندرو، نخست وزیر یونان، پیش از این به اعتصاب سه هفته ای کشاورزان این کشور که خواهان یارانه های بیشتر از طرف دولت بودند، اعتنا نکرده بود.

خشم عمومی

روز سه شنبه (9 فوریه)، دولت یونان اعلام کرد، قصد دارد در کنار سایر صرفه جویی های مالی که به اجرا درآورده است، سن بازنشستگی را نیز بالا ببرد چون می خواد نظام مالی بازنشستگی را نجات دهد.

توقف اضافه کردن حقوق ها در بخش دولتی و افزایش بهای بنزین از جمله دیگر طرح های صرفه جویی دولت آقای پاپاندرو بوده است.

کسری بودجه یونان در حال حاضر حدود سیزده درصد است، که بیش از چهار برابر حدی است که قوانین یورو اجازه می دهد. بدهی یونان حدود سیصد میلیارد یوروست.

بازارهای مالی تردید دارند یونان بتواند بدهی های خود پرداخت کند.

بلاتکلیفی اقتصادی به وجود آمده اخیرا باعث شده است یورو متحمل ضرباتی شود و مشکلات به اسپانیا و پرتغال نیز کشیده شده است؛ این دو کشور نیز با کسری بودجه مواجهند.

بسیاری معتقدند اتحادیه اروپا باید به این کشورهای عضو در بازپرداخت بدهی های آنها کمک کنند چون ممکن است آنها وادار شوند از عضویت در منطقه یورو منصرف شوند.

احتمال این که یونان و یا دیگر کشورهایی که قادر نیستند بدهی های خود را بازپرداخت کنند، بزرگترین خطر برای پول واحد اروپا توصیف شده است.

مطالب مرتبط