بررسی بحران بودجه یونان در اجلاس اتحادیه اروپا

Image caption رهبران اتحادیه اروپا نگرانند بحران اقتصادی یونان باعث شود اعتبار یورو تضعیت شود

امروز (پنجشنبه، 11 فوریه)، اتحادیه اروپا در بروکسل اجلاسی را برگزار می کند که انتظار می رود بررسی راه های نجات اقتصاد یونان مهمترین موضوع این گردهمایی باشد.

در حال حاضر این خطر وجود دارد که بدهی های دولتی در یونان اقتصاد این کشور را در محاصره خود قرار دهد و بلاتکلیفی اقتصادی به وجود آمده به سایر بدهکاران منطقه یورو، مانند اسپانیا و پرتغال سرایت کرده است.

گسترش این وضعیت بزرگترین نگرانی رهبران منطقه یوروست چون ممکن است اعتماد به قدرت و ثبات یورو را خدشه دار کند.

یکی از گزارش های ارسال شده حاکی است که برخی از رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده اند به یونان به نوعی کمک مالی کنند و صندوق بین المللی پول نیز حاضر شده است کارشناسان اقتصادی خود را در اختیار اتحادیه اروپا بگذارد.

اما صندوق بین المللی پول سهم مالی در کمک به یونان نخواهد داشت.

بیم می رود کسری بودجه بزرگ یونان اعتبار یورو، پول واحد اروپا را تضعیف کند و بر دیگر کشورهای عضو منطقه یورو، که در موقعیت های اقتصادی مشابه قرار دارند، فشار وارد کند.

اسپانیا پیش از برگزاری اجلاس امروز تازه ترین آمار رسمی خود را منتشر کرد که نشان می دهد اقتصاد این کشور در سه ماه آخر سال 2009 همچنان در رکود بوده است.

خطر برای یورو

اجلاس روز پنجشنبه در بروکسل قرار بود فرصتی باشد برای نخست وزیرها و روسای جمهوری اتحادیه اروپا که راه های جدید برای ترغیب رشد اقتصادی و اشتغال زایی در این منطقه را پیدا کنند.

اما به گفته جک ایزارد، گزارشگر بی بی سی، با توجه به این که یورو با بدترین بحران خود تا به امروز مواجه شده است، دستور کار اجلاس مدتی است که تغییر کرده است.

با این که اقتصاد یونان نسبتا کوچک است، عضویت این کشور در منطقه یورو به این معنی است که سرنوشت این کشور آمیخته با اقتصادهای قویتر این منطقه است.

برای سال های متمادی دولت های مختلف در یونان بیش از درآمد مالیاتی شان، هزینه داشته اند و برای جبران کمبودهای مالی خود وام گرفته اند.

دولت سوسیالیستی جدید یونان اخیرا برنامه های سختی را برای صرفه جویی در هزینه ها به اجرا درآورده است اما به هر حال بازار سهام این کشور به شدت سقوط کرده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید رهبران اتحادیه اروپا اجازه نخواهند داد یونان ورشکست شود و انتظار می رود کمک مالی آنها به شکل ضمانت وام باشد. اما این بذل و بخشش بی خطر نیست.

اگر کشورهای داوطلب برای کمک به اقتصاد یونان مجبور شوند نهایتا بدهی های این کشور را پرداخت کنند، می دانند کاری پرخرج را برعهده گرفته اند و در ضمن رای دهندگان را ناخشنود کرده اند.

مطالب مرتبط