انتقاد شدید نخست وزیر یونان از اتحادیه اروپا

جورج پاپاندرئو
Image caption جورج پاپاندرئو یک رشته برنامه صرفه جویی مالی را به اجرا در آورده است

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان واکنش اتحادیه اروپا به بحران مالی این کشور را بزدلانه خوانده و میزان حمایت اتحادیه اروپا برای رفع این بحران را کافی ندانسته است.

روز گذشته 11 فوریه، اعضای اتحادیه اروپا که در بروکسل تشکیل جلسه داده بودند بدون ذکر جزئیات هر گونه حمایتی، به یونان پیشنهاد کمک دادند.

آقای پاپاندرئو به اعضای کابینه یونان گفت حمایت سیاسی اتحادیه اروپا، برای مقابله با مشکلات مالی این کشور کافی نیست.

وی همچنین گفت بین نهادهای مختلف اتحادیه اروپا هم آهنگی دیده نمی شود.

برابانت مالکم، خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید در گذشته یک چنین انتقادهایی از جلسه کابینه یونان فراتر نمی رفت ولی از آنجا که آقای پاپاندرئو قول داده که با شفافیت عمل کند جلسه کابینه به طور زنده از تلویزیون پخش می شد و اکنون تمام جهان به این حقیقت پی برده اند که حق شناسی یونان درقبال اتحادیه اروپا کاهش یافته است.

دولت یونان که با کسری بودجه فاحش روبروست درصدد بوده دستمزدها را کاهش دهد، سقف سن بازنشستگی را بالا ببرد و نظام مالیاتی این کشور را بازنگری کند.

در اتحادیه اروپا این نگرانی وجود دارد که بحران در یونان ممکن است اعتبار یورو، پول واحد اروپا را تضعیف کند،

به گفته جانی دایموند، گزارشگر بی بی سی در آتن، بازارهای مالی در سراسر جهان و سیاستمداران در اروپا نیز اوضاع در یونان را با دقت دنبال می کنند.

خشم عمومی

روز سه شنبه (9 فوریه)، دولت یونان اعلام کرد، قصد دارد در کنار سایر صرفه جویی های مالی که به اجرا درآورده است، سن بازنشستگی را نیز بالا ببرد چون می خواهد نظام مالی بازنشستگی را نجات دهد.

توقف اضافه کردن حقوق ها در بخش دولتی و افزایش بهای بنزین از جمله دیگر طرح های صرفه جویی دولت آقای پاپاندرئو بوده است.

کسری بودجه یونان در حال حاضر حدود سیزده درصد است، که بیش از چهار برابر حدی است که قوانین یورو اجازه می دهد. بدهی یونان حدود سیصد میلیارد یورو برآورد شده است.

بازارهای مالی تردید دارند یونان بتواند بدهی های خود پرداخت کند.

بلاتکلیفی مالی به وجود آمده باعث تضعیف یورو شده است.

مطالب مرتبط