حفاری برای نفت در فالکلند آغاز می شود

Image caption پرچم بریتانیا بر فراز شهر استنلی، مرکز جزایر فالکلند

علیرغم مخالفت شدید آرژانتین، بریتانیا امروز (22 فوریه)، حفاری برای کشف و نهایتا استخراج نفت در قلمروی آبی جزایر فالکلند را آغاز می کند.

آرژانتین مالکیت این جزایر، واقع در جنوب اقیانوس اطلس را از آن خود می داند و آنها را لاس مالویناس می خواند.

سکوی حفاری در حدود یک صد کیلومتری شمال فالکلند کار گذاشته شده است.

آرژانتین از همسایگان خود خواسته است محدودیت های بیشتری را علیه عبور و مرور کشتی های بریتانیایی در این آبها به اجرا در آورند.

در سال 1982 ارتش آرژانتین اعلام کرد مالکیت فالکلند را به دست گرفته است اما پس از حمله نیروهای نظامی بریتانیا و نبردی کوتاه مدت، اختیارات این جزایر هم اکنون در دست بریتانیاست.

آرژانتین می گوید حفاری در قلمروی آبی فالکلند تعدی به حاکمیت این کشور است.

تخمین زده می شود که در آبهای جزایر فالکلند در کل شصت میلیارد بشکه نفت نهفته است.

اما یکی از سخنگویان شرکت "دیزایر پترولیوم"، که وظیفه حفاری و اکتشاف نفتی جدید بریتانیا در آبهای جزایر فالکلند را بر عهده دارد، به بی بی سی گفت حجم نفتی که برای مصارف تجاری استخراج خواهد شد احتمالا خیلی کمتر از این رقم خواهد بود.

آرژانتین تهدید کرده است که برای متوقف کردن اکتشافات نفتی بریتانیا در این منطقه دست به "تدابیر لازم" خواهد زد و در نشستی در مکزیک از کشورهای آمریکای لاتین خواهد خواست از آرژانتین حمایت کنند.

البته آرژانتین می داند که از حمایت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، برخوردار است. رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که اقدام بریتانیا غیر منطقی است و باید متوجه باشد که "دوره قدرت امپراطوری ها به سر آمده است."

آرژانتین گفته است برای به دست آوردن مالکیت جزایر فالکلند به دنبال برخورد نظامی نیست و تلاش دارد بریتانیا را وادار کند در مورد حاکمیت این جزایر با آرژانتین وارد مذاکره شود.