تویوتا به خاطر مشکلات فنی خودروهایش عذرخواهی کرد

آکیو تویودا
Image caption آکیو تویودا توسعه شتاب زده تویوتا را عامل مشکلات آن عنوان کرده است

آکیو تویودا، مدیرعامل شرکت خودروسازی تویوتا از کنگره آمریکا و دارندگان محصولات این شرکت به خاطر نقص فنی محصولات آن که به مرگ چند نفر منجر شده است، عذرخواهی کرد.

آقای تویودا که چهارشنبه در واشنگتن به سوال های نمایندگان کنگره آمریکا پاسخ می داد، گفت از مشکلات ناشی از اختلال فنی خودروهای تویوتا عمیقا متاسف است.

آقای تویودا گفته است به طور کامل با بازرسان آمریکایی بر سر مشکلات خودروهای تویوتا همکاری خواهد کرد.

او در سخنان خود در کنگره آمریکا گفت به رغم مشکلات فنی خودروهای تویوتا، تحقیقات این شرکت وجود مشکل در قطعات الکترونیک را رد کرده است.

پیش تر، گزارش هایی درباره مشکل نرم افزاری ترمز خودروی پریوس منتشر شده بود.

آقای تویودا همچنین گفت یک هیات مشورتی مستقل به زودی تحقیق درباره مشکلات فنی خودروهای تویوتا را برعهده خواهد گرفت.

تویوتا برای اصلاح مشکلات فنی هشت و نیم میلیون خودروی تولید شده این شرکت در سراسر جهان فراخوان داده است.

در جلسه روز چهارشنبه در کنگره، ادولفوس تاونز، رئیس کمیته نظارت و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان آمریکا به آقای تویودا گفت شرکتش به مسوولیت خود در قبال ایمنی مشتریانش به درستی عمل نکرده است.

در این حال، آقای تاونز از این که آقای تویودا به طور داوطلبانه به آمریکا سفر کرده تا به سوال های کنگره پاسخ دهد ابراز رضایت کرد.

ری لهود، وزیر حمل و نقل آمریکا هم در این جلسه گفت خودروهای فراخوانی شده که بیشتر آنها به خریداران آمریکایی تعلق دارد، ایمنی لازم را برای حضور در جاده ها نداشته اند.

او در این حال گفت حضور مدیرعامل تویوتا در جلسه کنگره نشان می دهد که بزرگترین خودروساز جهان دیگر نسبت به شکایت های مربوط به ضعف ایمنی محصولاتش بی تفاوت نیست.

'مسوولیت شخصی'

انتشار گزارش های مختلف درباره مجموعه ای از مشکلات فنی در محصولات شرکت تویوتا به شدت به اعتبار آن آسیب زده است.

پدال گاز معیوب، گیر کردن پدال گاز به کفی زیرپای راننده و مشکلی در سیستم ترمز تویوتا پریوس - با موتور ترکیبی - ایرادهای مهمی بوده که در اتومبیل های شرکت بروز کرده است.

گزارش ها نشان می دهد که مشکلات فنی پدال گاز خودروهای تویوتا در چند مورد باعث خارج شدن کنترل خودرو از دست صاحبان آنها و تصادف منجر به جراحت و حتی مرگ شده است.

آقای تویودا که نوه بنیانگذار شرکت است، گفت او مسئولیت بهبود کیفیت تویوتا را به عهده می گیرد.

او گفت: "همه اتومبیل های تویوتا نام من را بر خود دارند. وقتی اتومبیل های تویوتا آسیب می بینند، مثل این است که من آسیب دیده باشم. من بیش از هر کس خواهان ایمنی اتومبیل های تویوتا و احساس امنیت مشتریانمان هنگام استفاده از این اتومبیل ها هستم."

آقای تویودا اضافه کرد: "ما توسعه را با سرعتی پی گرفتیم که بیش از سرعت رشد خدمه و سازمان بود و باید صادقانه متوجه این قضیه باشیم."

آقای تویودا بیانیه خود در برابر کمیته نظارت و اصلاحات دولتی را به زبان انگلیسی قرائت کرد ولی به سوال های نمایندگان به زبان ژاپنی پاسخ داد.

مطالب مرتبط