ایران یک و نیم میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی منتشر می کند

شمس الدین حسینی
Image caption به گفته آقای حسینی، سود این اوراق مشارکت ارزی، هشت درصد است

دولت ایران اعلام کرده برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی این کشور تا یک هفته دیگر یک و نیم میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی، در بازارهای بین المللی منتشر می کند.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت می گوید که "یک میلیارد یورو ازاین اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح های توسعه فازهای 15 تا 18 میدان گازی پارس جنوبی خواهد بود."

آقای حسینی، توضیحی در باره 500 میلیون یوروی بقیه نداده است.

ناشر این اوراق، شرکت دولتی نفت و گاز پارس است و بانک ملت نیز این اوراق را عرضه می کند. به گفته آقای حسینی، "شرکت ملی نفت ایران بازپرداخت این اوراق را تضمین کرده است."

سود این اوراق مشارکت برای یک دوره سه ساله هشت درصد تعیین شده است که رقم بالایی به حساب می آید.

تصمیم به انتشار اوراق مشارکت ارزی در حالی صورت می گیرد که ایران در سالهای اخیر با مشکل بزرگی در بازارهای بین المللی برای تامین برای توسعه صنعت نفت و گاز رو به رو بوده است.

در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی رغبت چندانی برای همکاری با ایران نشان نمی دهند و برخی شرکت های بزرگ نفتی که در سالهای گذشته با ایران در اجرای پروژه های نفتی همکاری می کردند، تمایلی به همکاری ندارند.

اصرار ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن قطعنامه های تنبیهی شورای امنیت سازمان ملل باعث شده تا سرمایه گذاران خارجی به خصوص شرکت های بین المللی فعال در نفت و گاز تمایلی به همکاری با ایران نشان ندهند.

برای همین دولت ایران علاوه بر یک و نیم میلیارد یورویی که تا یک هفته دیگر قرار است منتشر کند، پیش بینی کرده سال آینده بیشتر از یازده میلیارد یورو ارواق مشارکت ارزی منتشر کند.

محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس می گوید این کمیسیون با انتشار هشت میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی از سوی شرکت های وابسته به وزارت نفت موافقت کرده و علاوه بر آن نیز شرکت های صنعتی وابسته به وزارت صنایع و صنایع دفاع و حمل و نقل و بخش آب و خارک سه و نیم میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال آینده خورشیدی منتشر می کنند.

ایران در سی سال گذشته یک بار کمتر از یک میلیارد دلار ارواق مشارکت ارزی در بازارهای بین المللی منتشر کرد که با استقبال رو به رو شد اما به نظر می رسد این بار این کشور برای فروش بیشتر از یازده میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در بازارهای بین المللی با دشواریهای جدی مواجه باشد.

علاوه بر انتشار اوراق مشارکت ارزی در بازارهای بین المللی، دولت برای تامین سرمایه ریالی نیز در سال آینده پیش بینی کرده که ده هزار میلیارد تومان (ده میلیارد دلار) اوراق مشارکت ریالی در بازار داخلی بفروشد.

بخش عمده این اوراق مشارکت ریالی نیز در بخش نفت و برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی و توسعه پالایشگاهها هزینه خواهد شد.

منابع ناچیز داخلی

تا کنون یکی از راههای جذب سرمایه استفاده از قراردادهای فاینانس و بیع متقابل بوده که سرمایه گذاران خارجی، سرمایه های خود را از محل تولیدات نفت و گاز بر می داشتند اما این قراردادها اکنون جذابیت خود را از دست داده اند.

اکبر ترکان معاون سابق برنامه ریزی وزارت نفت ایران گفته است که "هم اکنون به دلیل تحریم بین المللی به هیچ وجه نباید روی (قراردادهای) فاینانس و بیع متقابل حساب کنیم."

Image caption ایران در چهار سال اخیر نتوانسته قراردادی با شرکت های بین المللی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی امضا کند

به گفته آقای ترکان، "در شرایط کنونی فاینانس و بیع متقابل هیچ کمکی به اجرای پروژه های نفتی نمی کند و اگر دوباره به اشتباه روی این دو نوع قرارداد حساب کنیم با دست خود پروژه های پارس جنوبی را نابود کرده ایم."

در سالهای اخیر دولت ایران سعی کرده از منابع داخلی برای توسعه منابع نفت و گاز استفاده کند اما این منابع بسیار محدود است و این کشور قادر نیست پول مورد نیاز توسعه میادین نفت و گاز را از داخل تهیه کند.

وزارت نفت ایران مدتها پیگیر ایجاد بانکی ویژه برای صنعت نفت بود تا به وسیله منابع این بانک بتواند کمبود های مالی برای توسعه میدانهای نفت و گاز را برطرف کند اما هنوز سرنوشت این بانک که مدتها سرزبانها بود، نامشخص است و اکنون دولت در پی فروش ارواق مشارکت ارزی است.

کمبود منابع مالی سبب شده پروژه های بزرگی نظیر توسعه میدان گازی پارس جنوبی با تاخیرهای طولانی مواجه شوند و پیمانکاران این طرح اکنون از کمبود منابع مالی شکایت دارند.

سرمایه مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت

بنابر پیش بینی وزارت نفت ایران، این کشور برای توسعه صنعت نفت و گاز تا سال ۱۴۰۴ یعنی ۱۶ سال دیگر به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

تامین این سرمایه هنگفت، بدون همکاری و مشارکت سرمایه گذاران خارجی یا فروش گسترده اوراق مشارکت ارزی امکان پذیر نیست و اگر ایران نتواند این سرماهی را تامین کند، به اهداف خود نخواهد رسید.

دولت ایران همچنان بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید دارد و از طرف دیگر نگران است که نتواند با این وضع، منابع مالی مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت و گاز را تامین کند. این کشور برای همین می کوشد از راههای دیگری سرمایه مورد نیاز را به دست آورد.

اما مشکل ایران فقط کمبود منابع مالی نیست بلکه این کشور در زمینه انتقال دانش فنی و تجهیزات نیز با مشکل مواجه است برای همین به نظر می رسد حتی اگر ایران بتواند با فروش اوراق مشارکت ارزی، منابع مالی خود را برای توسعه صنعت نفت تامین کند، مشکل دانش فعلی و تکنولوژی مورد نیز همچنان پابرجا خواهد بود که عمدتا در اختیار شرکت های بزرگ بین المللی قرار دارد.

مطالب مرتبط