طرح فرانسه و آلمان برای تاسیس صندوق پول اروپایی

اشتراس خان
Image caption اشتراس خان، رئیس صندوق بین الملی پول می گوید دلیلی ندارد که بحران مالی یونان به کشورهای دیگر کشیده شود

کشورهای آلمان و فرانسه تشکیل یک صندوق پول اروپایی را مد نظر قرار داده اند.

هدف از تاسیس این صندوق که الهام گرفته از صندوق بین المللی پول است برای کمک به آن دسته از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که با مشکل بدهی های سنگین روبرو هستند.

جزئیات دقیق این طرح هنوز اعلام نشده است ولی وزیر دارایی آلمان می گوید مکانیسم این صندوق مشابه صندوق بین المللی پول خواهد بود.

این تشابه می تواند به این معنی باشد که صندوق پول اروپایی به کشورهای اتحادیه اروپا در مورد سیاست های اقتصادی توصیه هایی کرده و نیز وام های اضطراری در اختیار این کشورها قرار خواهد داد.

ولی به نظر می رسد برای انجام یک چنین وظایفی، صندوق جدید علاوه بر کمک آلمان و فرانسه، به کمک مالی سایر کشورهایی که یورو مصرف می کنند نیز نیاز داشته باشد.

اندرو واکر، تحلیلگر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید به نظر می رسد یکی از دلایل آلمان برای تاسیس این صندوق، بحران مالی یونان بوده است.

اندرو واکر می افزاید که دولت های عضو یورو، از ایده کمک صندوق بین المللی پول به حل بحران مالی یونان ناخرسند بوده و نمی خواهند اینطور نتیجه گیری شود که کشورهای اروپایی نمی توانند رأسا به رفع مشکلات خود اقدام کنند.

ایجاد صندوق پول اروپایی همچنین می تواند به بی اطمینانی که در ماه های اخیر بر بازارهای مالی حاکم بوده پایان دهد.

در چند ماه گذشته سرمایه گذاران سعی می کردند حدس بزنند که آیا آلمان حاضر به کمک به یونان برای پرداخت بدهی هایش خواهد بود یا نه.

'بحران مالی یونان گسترش نخواهد یافت'

در همین حال دومینیک اشتراس خان، رئیس صندوق بین المللی پول گفته است که بعید به نظر می رسد بحران مالی یونان به سایر کشورهای منطقه یورو کشیده شود.

این اظهارات پس از آن بود که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفت قاطعانه از یونان حمایت خواهد کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز هفته گذشته اظهارات مشابهی کرده بود.

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان نیز پیشنهاد کرده است 16 کشور عضو منطقه یورو یک صندوق پول اروپایی برای مقابله با مشکلات مالی خود تشکیل دهند.

مطالب مرتبط