مجلس با پیشنهاد دولت در مورد عواید حذف یارانه ها مخالفت کرد

مجلس
Image caption مجلس پیشنهاد دولت در مورد میزان درآمد حاصله از حذف یارانه ها را نپذیرفت

مجلس با پیشنهاد دولت در زمینه درآمد حاصله از حذف یارانه ها مخالفت کرد.

در پی جلسات غیرعلنی و علنی مجلس که شامگاه گذشته با حضور محمود احمدی نژاد تشکیل شد، نمایندگان مجلس با درآمد 40 هزار میلیارد تومانی حاصل از هدفمند کردن یارانه ها که دولت پیشنهاد کرده بود مخالفت کردند و به بازگشت پیشنهاد دولت در این زمینه رای دادند.

به گزارش وبسایت خبری مجلس، نمایندگان حاضر در جلسه با 111 رای موافق در برابر 105 رای مخالف و 15 رای ممتنع، بازگشت پیشنهاد دولت را تصویب کردند.

این رای گیری پس از چند ساعت جلسه بین نمایندگان مجلس و نمایندگان دولت و همچنین حضور محمود احمدی نژاد در جلسات علنی و غیرعلنی مجلس صورت گرفت.

آقای احمدی نژاد قبل از رای گیری مجلس اظهار داشته بود که با 20 هزار میلیارد تومان نمی تواند قانون هدفمند کردن یارانه ها را به اجرا بگذارد.

برخی از مقامات دولتی پیشنهاد کرده بودند که سال آینده مالی به عنوان سال دوم اجرای قانون تعیین و در نتیجه، مبلغ پیش بینی شده در قانون افزایش یابد اما نمایندگان این نظر را غیرقابل قبول دانسته بودند.

پیشتر، کمیسیون تلفیق مجلس درآمد ناشی از حذف یارانه ها در سال آینده را حداقل 10 هزار میلیارد و حداکثر 20 هزار میلیارد تومان تعیین کرده بود اما دولت تاکید داشت که با این مبلغ نمی تواند "قانون هدفمند کردن یارانه ها" را به اجرا بگذارد.

Image caption احمدی نژاد نتوانست نمایندگان را در مورد پیشنهاد خود قانع کند

نماینده کمیسیون تلفیق در جلسات روز گذشته گفت که تصویب پیشنهاد دولت به صلاح نیست و از نمایندگان خواست از نظر این کمیسیون حمایت کنند.

به گفته مخالفان پیشنهاد دولت، براساس این قانون، که به تصویب مجلس رسیده، دولت باید در مدت پنج سال از آغاز اجرای حذف یارانه ها، قیمت مواد سوختی را به قیمت آنها در بازارهای بین المللی برساند و از محل افزایش بهای این اقلام، درآمدهایی را کسب کند.

این قانون میزان درآمد دولت از محل حذف یارانه ها و افزایش قیمت ها را بین 10 هزار تا 20 هزار میلیارد تومان تعیین کرده بود که قرار است بخشی از آن به صورت نقدی بین خانواده ها توزیع شود و بقیه نیز به حمایت از صنایع آسیب دیده از اجرای قانون و طرح های عمرانی اختصاص یابد.

قانون هدفمند کردن یارانه ها و به خصوص نظرات دولت در زمینه نحوه افزایش قیمت ها و توزیع پول نقد بین خانواده ها از جمله مسایل مورد اختلاف نظر بین دولت و مجلس بوده است.

دولت نیز تا کنون در زمینه اجرای این قانون اقدامات متفاوتی را مطرح کرده و در حالیکه در ابتدا از پرداخت پول نقد به قشرهای کم درآمدتر سخن می گفت، بعدا از برخورداری تمامی افراد از یارانه نقدی خبر داد هرچند در این زمینه نیز جزئیات روشنی ارائه نکرده است.

به گزارش وبسایت خبری مجلس، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در جلسه غیرعلنی روز گذشته گزارشی را در مورد دیدار با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای مذاکره در مورد این اختلاف نظر ارائه داد.

براساس این گزارش، آیت الله خامنه ای از حمایت از موضع دولت یا مجلس خودداری ورزیده و گفته است که دو طرف باید در این زمینه به تفاهم برسند.

مخالفان پیشنهاد دولت در مورد عواید ناشی از حذف یارانه ها معتقدند که اجرای این پیشنهاد می تواند باعث تشدید فشارهای تورمی شود و تبعات ناگواری را برای اقتصاد ایران در پی بیاورد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست