اروپا آمریکا را به حمایت از صنایع هوایی داخلی خود متهم کرد

سرکوزی و براون
Image caption کشورهای اروپایی می گویند آمریکا باید سردمدار اقتصاد باز و رقابت آزاد باشد، نه تضعیف کننده آن.

بریتانیا و فرانسه، آمریکا را به اعمال سیاست های حمایتی از صنایع هوافضای خود در جریان یک قرارداد پنجاه میلیارد دلاری متهم کرده اند.

اخیرا یک کنسرسیوم اروپایی از شرکت در مناقصه ساخت هواپیماهای سوخت رسان برای نیروی هوایی آمریکا انصراف داده و پنتاگون را متهم کرده بود که شرکت آمریکایی بوئینگ را ترجیح می دهد.

نیکلا سرکوزی رئیس جمهور فرانسه گفت آمریکا باید سردمدار مبارزه با اعمال سیاست های حمایتی دولتی باشد، نه اینکه از بازارهای خود در مقابل سرمایه گذاران خارجی حمایت کند.

آقای سرکوزی گفت که آمریکا نباید با متحدین اروپایی خود چنین برخوردی داشته باشد.

او افزود آمریکا سیاست درستی در پیش نگرفته و کلام و اعمال این کشور باید هماهنگ باشند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا نیز از رفتار دولت آمریکا اظهار نگرانی کرد و گفت: "ما به تجارت آزاد، بازارهای باز و رقابت باز اعتقاد داریم."

اما وزارت دفاع آمریکا هر نوع حمایت از صنایع داخلی در مقابل شرکت های خارجی را رد کرده است.

پنتاگون می گوید از خدمات صنایع دفاعی اروپا استقبال می کند.

با کناره گیری کنسرسیوم اروپایی که شامل ارباس و نورتروپ گرومن می شد، اکنون شرکت آمریکایی بوئینگ که مقر آن در شیکاگو است تنها شرکت کننده در مناقصه ساخت ۱۷۹ تانکر هوایی است.

سال گذشته کنسرسیوم اروپایی یاد شده برنده این مناقصه اعلام شد، اما به دنبال اعتراض شرکت بوئینگ آن مناقصه لغو و مناقصه جدیدی اعلام شد.

اتحادیه اروپا به آمریکا هشدار داده است که با سیاست های حمایتی خود اصول اقتصاد باز و رقابت آزاد شرکت های بین المللی را زیر پا نگذارد زیرا این کار نهایتا به ضرر اقتصاد جهانی و همه کشورها تمام خواهد شد.

اظهارات نیکلا سرکوزی و گوردون براون پس از ملاقات این دو در لندن مطرح شد که عمدتا معطوف به مسائل اقتصادی بود.

مطالب مرتبط