چاپ اسکناس های ۱۰ و ۵۰ هزار تومانی در سال ۸۹

اسکناس ایرانی
Image caption میانگین اسکناس به ازای هر نفر در ایران ۱۰۰ برگ است در حالی که استاندارد آن در دنیا ۱۰ تا ۲۰ برگ بیشتر نیست

قائم مقام بانک مرکزی ایران از چاپ اسکناس ۱۰ هزار تومانی در سال ۸۹ خبر داد و مدیرعامل بانک تجارت می گوید که در سال آینده اسکناس ۵۰ هزار تومانی وارد بازار می شود.

به گزارش ایلنا، حمید پور محمدی، قائم مقام بانک مرکزی ایران، روز سه شنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) گفت که بانک مرکزی ایران بر آن است تا با انتشار اسکناس های با مبلغ بالا (درشت) زمینه را برای حذف سه صفر از واحد پول ملی این کشور، فراهم کند.

آقای پورمحمدی با اشاره به طرح "اصلاحات پولی" که حذف سه صفر یکی از برنامه های آن است، گفت که بانک مرکزی ایران تلاش می کند تا "بجای افزایش نقدینگی، بازار بین بانکی" را تسهیل کند.

برخی کارشناسان، کاهش ارزش پول و تورم را از علل چاپ اسکناس های درشت تر می دانند.

حجم اسکناس های فرسوده در ایران بالاست و سالانه ۶۰۰ میلیون برگ اسکناس در ایران امحاء می شود که هزینه آن ۱۷۵ میلیارد تومان بر آورد می شود.

میانگین اسکناس به ازای هر نفر در ایران ۱۰۰ برگ است در حالی که استاندارد آن در دنیا ۱۰ تا ۲۰ برگ بیشتر نیست.

پیش بینی برای انتشار اسکناس ۵۰ هزار تومانی

همزمان با سخنان قائم مقام بانک مرکزی ایران، مجید رضا داوری، مدیر عامل بانک تجارت، از احتمال انتشار اسکناس های ۵۰ هزار تومانی در سال ۸۹ خبر داد.

به گزارش فارس، آقای داوری چاپ اسکناس های ۵۰ هزار تومانی را جایگزینی برای چک پول های ۵۰ هزار تومانی فعلی دانسته و انتشار چک پول های جدید با مبالغ ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ هزار تومانی را ضروری ارزیابی کرده است.

تورم قیمت ها در سال های اخیر باعث شده است که دولت ایران اسکناس های درشت تری را به منظور سهولت حمل و نقل و انجام پرداخت های به جریان بیاندازد.

مطالب مرتبط