احمدی‌نژاد: در مورد یارانه‌ها همه‌پرسی کنیم

محمود احمدی نژاد
Image caption سخنان تازه آقای احمدی‌نژاد در آخرین روزهای سال، تنش میان مجلس و دولت را به اوج می‌رساند

رئیس جمهوری ایران با اشاره به اختلاف دولت و مجلس در مورد نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها پیشنهاد کرد که برای رفع اختلاف در این مورد همه پرسی برگزار شود.

محمود احمدی نژاد روز جمعه ۲۸ اسفند (۱۹ مارس) در یک برنامه مستقیم تلویزیونی گفت که اجرای مصوبه مجلس در مورد هدفمند کردن یارانه ها ناممکن و "به ضرر ملت" است و تنها راه ممکن برای اجرای "درست" این طرح، مراجعه به آرای عمومی است.

رفراندوم یا همه پرسی در قانون اساسی ایران برای "مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی" پیش بینی شده است، اما برگزاری آن موافقت دو سوم مجموع نمایندگان مجلس را لازم دارد.

مجلس ایران اخیرا با درخواست دولت این کشور برای در نظر گرفتن ۴۰ هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد ناشی از هدفمندکردن یارانه ها مخالفت کرد و آن را به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش داد.

احمد توکلی، نماینده شاخص اصولگرای منتقد دولت و رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران گفته بود که بودجه پیشنهادی دولت نرخ تورم را در سال ۱۳۸۹ به بیش از ۵۰ درصد خواهد رساند.

اما آقای احمدی نژاد، بدون نام بردن از آقای توکلی سخن او را رد کرد و گفت کسانی که این حرف ها را مطرح می کنند، حتی اگر اسمشان اقتصاددان باشد، اطلاعات کافی اقتصادی و علم اقتصاد ندارند.

او گفت: "بعضی گفته اند که اگر دولت امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان از یارانه ها را هدفمند می کرد، بین ۵۰ تا ۷۵ درصد تورم درست می شد، معنای این حرف این است که اگر کل یارانه ها را که بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است هدفمند کنیم، نزدیک به ۱۶۰ درصد تورم ایجاد می کند".

آقای احمدی نژاد گفت که اگر چنین محاسبه ای درست بود، این کار "خیانت به کشور" بود، اما این محاسبه درست نیست.

او مخالفان نظر دولت در مورد هدفمند کردن یارانه ها را متهم کرد که می خواهند مردم را بترسانند و افزود: "به نظر من ترساندن مردم از این طرح بزرگ خیانت است".

آقای احمدی نژاد گفت که سهم حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی ایران ۶.۹ درصد است و بنابراین اگر در اثر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ۲۰ درصد به هزینه حمل و نقل افزوده شود، نرخ کالاها و خدمات تنها ۱.۴ درصد افزایش می یابد.

او با این حال در بخش دیگری از سخنان خود گفت که افزایش قیمت سوخت "شوک" ایجاد می کند و علاوه بر تورم واقعی، به نوعی "تورم انتظاری" دامن می زند.

مطالب مرتبط