نرخ سود وام بانکی در سال ۸۹ تغییر نکرد

تصویر ساختمان هاب بلندمرتبه شمال تهران
Image caption طرحهای دولت برا ی رونق بخشیدن به بازار مسکن تاکنون موفقیت آمیز نبوده است

رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید که در سال ۸۹ نرخ سود وام بانکی در بخش مسکن همانند سال قبل ۱۲ درصد خواهد بود.

به گزارش ایلنا، محمو بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز چهارشنبه چهارم فروردین (۲۴ مارس) از تصویب تثبیت نرخ سود تسهیلات بانکی "مسکن مهر" در سال ۸۹ خبر داد و گفت که در شورای پول و اعتبار مقرر شده است تا ما به التفاوت تثبیت نرخ های بانکی از محل طرح هدفمند کردن یارانه ها تأمین خواهد شود.

به گفته آقای بهمنی، نرخ سود بانکی مسکن مهر در سال ۸۹ در روستاها و شهرهای کوچک چهار درصد، مراکز استانها هفت درصد و برای تهران ۹ درصد تعیین شده است و نرخ سود مبادله ای به مانند سال ۸۸ در رقم ۱۲ درصد ثابت بماند.

رئیس بانک مرکزی ایران اظهار امیدواری کرده ایت تا این تصمیم شورای پول و اعتبار موجب رونق بازار مسکن در سال ۸۹ شود.

این در حالی است که بازار مسکن در ایران طی چهار سال گذشته با رکود همراه بوده است.

رکود در بازار مسکن ایران در شرایطی اتفاق افتاده است که تقاضا به مراتب بیشتر از تولید است و بین عرضه و تقاضا شکاف عمیقی وجود دارد.

برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند.

در طول سال های گذشته به طور متوسط حدود ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در ایران ساخته شده است در حالی که بر اساس برنامه باید سالانه بیشتر از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شد.

با توجه به جمعیت جوان ایران، پیش بینی می شود که تقاضا برای مسکن در چند سال آینده افزایش پیدا کند.

بنابر برآوردهای بانک مسکن ایران، در سال ۸۷ این کشور یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکونی نیاز داشته است و این رقم در سال ۱۳۹۱ به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خواهد می رسد.

برخی کارشناسان، برنامه های اقتصادی دولت در چند سال گذشته را عامل افزایش قیمت مسکن و رکود فعلی این بازار می دانند، اما می گویند معضل اصلی فاصله زیاد تولید و تقاضای مسکن است.

برای همین، به نظر می رسد دولت چاره ای ندارد جز این که برنامه های خود را برای رونق بازار مسکن به کار ببندد تا از دشوارتر شدن وضعیت اقتصادی کشور جلوگیری کند.

مطالب مرتبط