به روز شده:  23:38 گرينويچ - پنج شنبه 25 مارس 2010 - 05 فروردین 1389

توافق بر سر چگونگی حل مساله بدهی یونان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کلیه 16 کشور منطقه یورو از یک طرح تامین مالی برای کمک به یونان جهت حل مساله بدهی های سنگینش حمایت کرده اند، به طوری که شامل کمک های صندوق بین المللی پول نیز می شود.

این طرح نجات تنها در صورتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که درهای شیوه های عادی تامین مالی مانند فروش اوراق قرضه به روی یونان بسته شود که در آن صورت کلیه 16 کشور یورو برای عرضه وام به یونان به طور هماهنگ گام برخواهند داشت.

به علاوه بخش قابل توجهی از وام مورد نیاز را صندوق بین المللی پول تامین خواهد کرد هرچند اکثریت آن از اروپا خواهد آمد.

این طرح در اجلاسی در بروکسل مورد توافق قرار گرفت. جورج پاپاندرو نخست وزیر یونان آن را حرکتی "بسیار رضایت بخش" توصیف کرد.

در پیش نویس طرح که خبرنگاران بی بی سی مشاهده کرده اند آمده است که دولت یونان "خواستار حمایت مالی نشده است" بنابراین "هنوز هیچ تصمیمی برای فعال کردن" این مکانیزم گرفته نشده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت که شرایطی که به "مداخله" 16 کشور ناحیه یورو برای کمک به یونان منجر خواهد شد، تعریف خیلی "دقیقی" دارد.

خبر این توافق درحالی منتشر شد که رهبران 27 عضو اتحادیه اروپا برای اجلاس روزه ای گرد هم آمدند.

ناحیه یورو تاکنون از تلاش برای گرفتن وام از صندوق بین المللی پول برای یونان خودداری کرده و ترجیح داده است راه حلی اروپایی ارائه دهد چرا که نگران است اعتماد بین المللی به یورو از میان برود.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پیشتر در روز پنجشنبه گفته بود که دولتش این طرح را تنها به عنوان آخرین راه چاره دنبال خواهد کرد.

جانی دایموند خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید که تایید آلمان باعث موفقیت این طرح شده و شرایط تعیین شده توسط آلمان نقش مهمی در آن دارد.

خانم مرکل گفته است که او برای اصلاح معاهدات اتحادیه اروپا فشار خواهد آورد تا توانایی آن برای جلوگیری از بحران های مربوط به بودجه نظیر مشکل یونان تقویت شود.

یونان برای مهار کسر بودجه خود دست به اجرای تدابیری که باعث نارضایتی شدید در میان مردم این کشور شده زده است که از جمله شامل تثبیت حقوق کارمندان بخش های دولتی و افزایش مالیات سوخت می شود.

این کشور همچنین باید بدهی هایش را بازبندی کند اما مجبور است این کار را با نرخ بهره بالاتر از 6 درصد انجام دهد که دو برابر رقمی است که مثلا آلمان می پردازد.

نایجل کاسدی گزارشگر اقتصادی بی بی سی در اروپا می گوید که مشکلات یونان باعث عیان شدن اختلافات بنیادی در مورد نحوه کارکرد یورو که 11 سال قبل معرفی شد، شده است. او می افزاید که اداره ناحیه یورو باید مورد بازبینی قرار گیرد.

توافق برای کمک به یونان می تواند مانع بحرانی شود که باعث افت اعتماد به یورو شده است و نگرانی ها از بروز یک بحران "مسری" در ناحیه یورو را رفع کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.