شرکت چینی ولوو را از فورد خرید

ولوو
Image caption فورد ولوو را در سال 1999 خریداری کرده بود

شرکت اتومبیل سازی جیلی چین قرارداد خرید خط تولید ولوو از شرکت آمریکایی فورد به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون دلار را امضا کرده است.

این موافقتنامه که ابتدا در ماه دسامبر اعلام شده بود بزرگترین مورد خریداری یک شرکت خارجی توسط یک شرکت اتومبیل سازی چین است.

لی شوفو رئیس این شرکت گفت: "گام امروز نقطه عطفی برای جیلی به حساب می آید."

فورد ولوو و چند اتومبیل دیگر را در سال 2008 به فروش گذاشت.

فورد امیدوار است که با فروش ولوو بتواند بدهی هایش را بپردازد و پس از یک دوره سخت برای صنایع اتومبیل سازی بر خطوط اصلی تولید خود تمرکز کند.

با این حال فروش ولوو برای فورد با ضرر همراه بوده است چرا که آن را در سال 1999 به قیمت شش و نیم میلیارد د لار خریداری کرده بود.

جیلی که بزرگترین اتومبیل ساز مستقل چین است قول داده است ولوو را به عنوان یک شرکت جداگانه بگرداند به طوری که مقر اصلی آن همچنان در استکلهم باشد.

با این حال انتظار می رود که تولید گسترده ولوو در چین برای مصرف کنندگان چینی انجام شود.

تحلیلگران این معامله را نتیجه خوبی برای ولوو می دانند. این شرکت از سال 2005 به این طرف سوددهی نداشته است و برای افزایش فروش در تقلاست، شرایطی که شاید با دسترسی به بازار چین عوض شود.

چین سال گذشته به عنوان بزرگترین بازار اتومبیل جهان آمریکا را پشت سر گذاشت.

سال گذشته بیش از 13 میلیون اتومبیل در چین فروخته شد که نشانگر افزاشی تقریبا 50 درصدی نسبت به سال پیش از آن است.

جیلی می گوید انتظار دارد که فروش سالانه آن در چین امسال به 400 هزار اتومبیل برسد، اما فروش بین المللی آن به نسبت بازار داخلی ناچیز است.

با این حال این شرکت انتظار دارد با جای پایی که ولوو در بازار اروپا برایش باز خواهد کرد از نظر بین المللی وضع بهتری پیدا کند.

مطالب مرتبط