دولت آمریکا در پی جریمه ۱۶ میلیون دلاری تویوتا

Image caption با وجود این مشکلات، فروش خودروهای تویوتا در آمریکا افزایش یافته است

دولت آمریکا در نظر دارد تویوتا، بزرگترین شرکت خودرو سازی جهان را به اتهام عدم اطلاع به موقع ایراد "پدال گاز معیوب" در میلیون ها خودروی ساخت این شرکت، بیش از ۱۶ میلیون دلار جریمه کند.

در ماه ژانویه و فوریه امسال میلیون ها دستگاه خودروی ساخت تویوتا به دلیل نگرانی از پدال گاز معیوب، گیر کردن پدال گاز به کفی زیرپای راننده، و نیز مشکل در ترمز جدیدترین مدل تویوتا "پریوس" برای تعمیر فراخوانده شد.

وزارت حمل و نقل آمریکا می گوید مدیران این شرکت ژاپنی ایراد پدال گاز معیوب را حداقل چهار ماه از نظر مقام های فدرال پنهان کردند، هرچند موظف بودند این ایراد را طی پنج روز اعلام کنند.

تویوتا در اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۰ درباره گیر کردن پدال گاز در چند مدل خود ابراز نگرانی کرد و از صاحبان آن ها خواست که به نمایندگی های تویوتا مراجعه کنند.

دامنه مشکلات تویوتا سپس گسترش پیدا کرد، بطوری که این شرکت اذعان کرد ترمز تازه ترین مدل "پریوس" نیز مشکل فنی دارد.

ری لحود، وزارت حمل و نقل آمریکا روز دوشنبه (۵ آوریل) طی بیانیه رسمی تاکید کرد، حداکثر جریمه قانونی را علیه تویوتا دنبال خواهد کرد.

او از تویوتا خواسته است در ظرف دو هفته جریمه ۱۶ میلیون و ۳۷۵ هزار دلاری را بپردازد. در غیر این صورت وزارتخانه او از تویوتا به دادگاه شکایت خواهد کرد.

حداقل دو میلیون و سیصد هزار خودروی ساخت تویوتا در آمریکا برای رفع ایراد یاد شده به مراکز نمایندگی تویوتا فراخوانده شده اند.

وزارت حمل و نقل ایالات متحده تویوتا را متهم کرده است که از اواخر ماه سپتامبر گذشته از ایراد "پدال گاز معیوب" مطلع بوده، اما آن را از دید مردم و مقام های فدرال پنهان کرده بود.

آکیو تویودا، مدیرعامل تویوتا اخیرا به واشنگتن سفر کرد و از کنگره آمریکا و دارندگان محصولات این شرکت عذرخواهی کرد.

حدود هشت و نیم میلیون خودروی ساخت تویوتا در سراسر جهان برای تعمیر به مراکز این شرکت فراخوانده شده اند.

انتشار گزارش های مختلف درباره مجموعه ای از مشکلات فنی در محصولات شرکت تویوتا به اعتبار آن آسیب زد، هرچند مدیران این شرکت برای احیای اعتبار محصولات تویوتا در تلاشند.

مطالب مرتبط