به روز شده:  12:22 گرينويچ - جمعه 09 آوريل 2010 - 20 فروردین 1389

احداث خط لوله گاز بحث انگیز روسیه-آلمان شروع شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان همراه با شماری از شخصیت های اروپایی در مراسم آغاز احداث خط لوله گاز روسیه-آلمان موسوم به نورد استریم حضور یافتند.

این خط لوله که از بستر دریای بالتیک عبور می کند سبب خواهد شد که برای اولین بار گاز روسیه بدون عبور از کشور اوکراین به اروپای غربی برسد.

آقای مدودف هنگام افتتاح احداث خط لوله گاز گفت: "برای اولین بار با دور زدن کشورهای ترانزیت، این تضمین داده می شود که گاز روسیه مستقیما به بازارهای غربی صادر شود."

مناقشه بر سر پولی که روسیه باید به عنوان حق ترانزیت به اوکراین پرداخت کند و نیز اختلافات مالی و سیاسی روسیه با همسایگانش، سبب شده است که تا کنون به دفعات تحویل گاز روسیه به اروپای غربی مختل شود.

خط لوله موجود با عبور از جمهوری های اوکراین، بلاروس و مولدوا به کشورهای اروپای غربی انتقال می یابد.

روسیه تا 30 درصد گاز مصرفی اروپا را تامین می کند و بسیاری از کشورهای اروپایی علاقمندند که راه دیگری برای دسترسی به انرژی پیدا کنند.

نورد استریم که 51 درصد سهام آن متعلق به شرکت گازپروم روسیه است از بندر وایبورگ روسیه شروع شده و تا بندر گریفتسوالد در آلمان ادامه می یابد.

این خط لوله از آب های روسیه، فنلاند، سوئد و آلمان عبور خواهد کرد.

ماه گذشته مسئولان نورد استریم موفق شدند اعتبار لازم برای تکمیل اولین مرحله احداث خط لوله به مبلغ 5 میلیارد و 400 میلیون دلار را به دست بیاورند.

نگرانی های محیط زیستی

نورد استریم

نورد استریم سبب می شود که گاز روسیه مستقیما به اروپای غربی تحویل داده شود

روسیه امیدوار است که بتواند از طریق این خط لوله سالانه تا 55 میلیارد متر مکعب گاز به اروپای غربی صادر کند.

ولی طرفداران محیط زیست از این نگران بودند که احداث این خط لوله ممکن است سبب شود که مواد سمی که اکنون در بستر دریای بالتیک انباشته شده اند، به سمت بالا حرکت کنند.

این دریا هم اکنون دارای یکی از آلوده ترین آب های جهان است.

فنلاند مدت ها به همین دلیل از موافقت با ساختن خط لوله گاز خودداری می کرد ولی در ماه فوریه گذشته با این طرح موافقت کرد مشروط بر این که کشتی هایی که در کار ساختمان خط لوله کار می کنند، در منطقه اقتصادی فنلاند لنگر نیاندازند.

آخرین اشکال های باقیمانده بر سر اجرای این برنامه هنگامی برطرف شد که ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه رهبران کشورهای حوزه بالتیک را مطمئن کرد که بررسی هایی که در مورد تاثیر احداث خط لوله گاز در محیط زیست صورت گرفته ثابت می کند که پروژه نورد استریم، برای محیط زیست بی خطر است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.