تویوتا فروش جهانی 'لکسوس' را متوقف کرد

لکسس جی اکس
Image caption مدل های مختلف لکسس جی اکس سال هاست در آمریکا عرضه می شود

تویوتا فروش مدل 2010 لکسوس جی اکس 460 خود را در پی هشدار یک مجله آمریکایی درباره ایمنی آن متوقف کرده است و می گوید کلیه مدل های شاسی بلند خود را تحت آزمایش های ایمنی قرار خواهد داد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که تویوتا فروش این نوع اتومبیل خود در آمریکا و کانادا را در واکنش به نگرانی های مطرح شده در نشریه "گزارش مصرف کننده" دایر بر احتمال معلق خوردن آن در شرایط اضطراری متوقف کرد.

آخرین باری که تویوتا عملکرد یکی از اتومبیل های خود را "غیرقابل قبول" خوانده بود در سال 2001 بود.

تویوتا همچنین گفت کلیه اتومبیل های دیگر شاسی بلند خود را در معرض آزمایش های ایمنی قرار خواهد داد هرچند فروش آنها را متوقف نمی کند. اینها شامل "لند کروزر"، "لند کروزر پرادو" و "راو 4" می شود.

"لکسوس" خط تولید لوکس تویوتاست که با اتومبیل های مجلل تر بازار مانند بنز رقابت می کند.

لکسوس جی اکس 460 مدل 2010 به غیر از آمریکا و کانادا، فقط در خاور میانه و روسیه عرضه می شود.

این شرکت پیشتر گفت مطمئن است که این اتومبیل ایمن است.

اما تویوتا در ماه های اخیر درخواست بازگرداندن و سرویس اضطراری 8 میلیون اتومبیل در سراسر جهان را به دلیل نگرانی های ایمنی از جمله در سیستم ترمز داده است.

نشریه "گزارش مصرف کننده" (Consumer Reports) در آمریکا بر لکسوس جی اکس 460 برچسب "نخرید: خطر ایمنی" زد که ناشی از ظاهر شدن مشکلی به هنگام آزمایش ها در شرایط اضطراری بود.

این نشریه گفت که آزمایش هایش نشان داد که این اتومبیل استعداد معلق خوردن در شرایط سخت را دارد که می تواند باعث جراحت یا مرگ شود، با این حال گفت که تاکنون گزارشی از اینگونه تصادف ها دریافت نکرده است.

این مدل از سه ماه پیش در آمریکا عرضه شد و پنج هزار دستگاه آن در این کشور فروخته شده است. مدل های لکسوس جی اکس از سال 2002 در آمریکا عرضه شده است.

تویوتا به اتهام عدم اطلاع به موقع ایراد "پدال گاز معیوب" در میلیون ها خودروی ساخت این شرکت، با بیش از ۱۶ میلیون دلار جریمه در آمریکا روبروست.

مطالب مرتبط