رشد شاخص بورس تهران

بازار بورس تهران
Image caption شاخص بازار سرمایه در یک ماه اخیر حدود 1500 واحد افزایش پیدا کرده است

شاخص بورس تهران که در روزهای اخیر در حال افزایش بوده از مرز ۱۴ هزار واحد گذشت که در تاریخ چهل ساله بورس بی سابقه است.

شاخص بورس در روز دوشنبه سی ام فروردین به ۱۴ هزار و ۱۳۹ واحد رسید که رکودی برای بورس به حساب می آید.

رونق بورس تهران در سالهای اخیر با فراز و فرودهای بسیاری رو به رو بوده است. شاخص بورس تهران در سال ۱۳۸۳ به بیشتر ۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید ولی بعد از آن به خصوص بعد از ریاست محمود احمدی نژاد شاخص بورس به شدت افت کرد و در اواخر سال ۱۳۸۷ به کمتر از هشت هزار واحد رسید.

یکی از علل اصلی افت شدید بازار بورس، رکودی بود که در بازارهای جهانی حاکم شده بود و برخلاف نظر دولتمردان ایرانی امواج بحران مالی جهانی، بورس تهران را در نوردید.

اما رشد شاخص ها در سال گذشته شروع شد و از هشت هزار واحد در ابتدای سال به ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد در پایان سال ۸۸ رسید و امسال نیز به مدد افزایش قیمت نفت و بالا رفتن محصولاتی فلزی نظیر فولاد، شاخص بورس تهران در سال جدید خورشیدی حدود ۱۵۰۰ واحد افزایش پیدا کرد و به رقم کم سابقه ۱۴ هزار واحد رسید.

صاحب نظران اقتصادی رشد شاخص بورس را با بازارهای دیگر نظیر بازارمسکن مرتبط می دانند. زیرا به عقیده آنها رکود حاکم بر این بازارها سبب شده تا سرمایه گذاران به سمت بازار بورس متمایل شوند.

اما نگرانی هایی هم وجود دارد مبنی بر این که این رشد واقعی و منطقی نیست و افزایش شاخص ها به صورت حبابی است و احتمال دارد هر لحظه این حباب بترکد و زیان سنگینی را متوجه سرمایه گذاران بورس کند.

مقامات دولتی وضعیت را عادی توصیف می کنند و می گویند که بورس در شرایط مطلوبی قرار دارد و حبابی هم در بورس وجود ندارد.

آنچه نگرانی ها را افزایش داده وضعیت اقتصادی کشور است که اکنون در شرایط رکود به سر می برد و رشد اقتصادی کشور به کمترین میزان خود طی سالهای اخیر رسیده است. برخی پیش بینی ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی کشور در سال جاری خورشیدی اگر منفی نشود، در حد صفر خواهد بود.

برای همین، برخی تحلیلگران بازار سرمایه می گویند که شاخص بورس که قطب نمای اقتصادی است چنین وضعیت دشوار و بغرنجی را نشان نمی دهد و به عکس وضعیتی ایده ال را تصویر می کند که با شرایط اقتصاد کشور منطبق نیست.

با وجود نگرانی هایی که وجود دارد، بسیاری بر این عقیده هستند که اگر این وضعیت در بورس پایدار بماند می توان آن را نشانی از واقعی بودن شاخص قیمت ها تلقی کرد ولی اگر حباب قیمتی ایجاد شده باشد، خیلی زود خواهد ترکید.

مطالب مرتبط