اپراتور سوم تلفن همراه به تامین اجتماعی واگذار شد

موبایل در ایران
Image caption انتخاب اپراتور سوم بعد از چند سال به یک شرکت ایرانی داده شد

اپراتور سوم تلفن همراه ایران به شرکت تامین تله کام (تامین ارتباطات شمس نوین) وابسته به سازمان تامین اجتماعی واگذار شده و قرار داد آن در حضور رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و صادق محصولی وزیر رفاه و تامین اجتماعی امضا شده است.

این قرارداد در حالی با شرکت تامین تلکام امضا شد که این شرکت حدود دو سال پیش به همراه شرکت اماراتی "اتصالات" برنده مزایده اپراتور سوم تلفن همراه شده بود اما دولت بعد از مدتی این شرکت را به دلیل آنچه انجام ندادن تعهدات اعلام کرد، از این پروژه کنار گذاشت.

بعد از آنکه کنسرسیوم تامین تله کام و شرکت اماراتی اتصالات از مزایده کنار گذاشته شدند نوبت پیشنهاد دوم این مزایده رسید که کنسرسیومی بود متشکل از شرکت صندوق بازنشستگی صداو سیما و صندوق فرهنگیان با شرکت کویتی زین.

اما دولت بعد از دو سال مشخص نکرده که چطور استفاده از سرمایه گذار خارجی خارجی از متن قرارداد حذف شده و شرکت تامین تله کام که در مزایده دو سال پیش از طرف دولت کنار گذاشته شده بود، به عنوان برنده انتخاب شده است.

سرنوشت اپراتور سوم تلفن همراه بی شباهت به شرکت ترکیه ای "ترک سل" نیست که در اپراتور دوم تلفن همراه برنده شد اما با وجود انجام تعهدات، شرکت افریقایی "ام تی ان" به جای آن انتخاب شد.

شرکت "ام تی ان" افریقای جنوبی حدود شش سال پیش در حالی به عنوان شریک شرکت های ایرانی در اپراتور دوم انتخاب شد که قرارداد همکاری با شرکت ترک سل بین دولت و این شرکت امضا شده بود ولی مجلس ایران با طرح بحث امنیتی، قرارداد را باطل کرد.

بنابر شرایطی که در مزایده دو سال پیش اعلام شده بود، شرکت برنده مزایده باید ۳۰۰ میلیون دلار حق لیسانس بپردازد.

بنابر آن قرارداد، اپراتور سوم تلفن همراه قراردادی ۱۵ ساله دارد و می تواند ۱۷ میلیون مشترک تلفن همراه جذب کند که از این تعداد شش میلیون در حوزه تلفن همراه و ۱۱ میلیون در حوزه دیتا خواهد بود.

اپراتور اول ایران دولتی و اپراتور دوم نیز با مشارکت شرکت های ایرانی و شرکت "ام تی ان" افریقایی جنوبی در قالب شرکت "ایرانسل" فعال است. علاوه بر این نیز، شرکت تالیا به عنوان شرکتی خصوصی در زمینه تلفن های اعتباری فعال است.

بنابر آخرین گزارشها، تلفن همراه اول که زیر نظر مخابرات ایران فعالیت می کند و سال گذشته نیمی از آن به سپاه پاسداران فروخته شد، اکنون بیشتر از ۳۷ میلیون مشترک دارد. از این تعداد بیشتر از ۱۶ میلیون سیم کارت دائمی و بقیه اعتباری است. تعداد مشترکان اپراتور ایران سل نیز از مرز ۱۳ میلیون گذشته که بخش عمده ای از آن نیز اعتباری است. علاوه بر این، مشترکان اپراتور تالیا که اعتباری است به حدود یک میلیون نفر رسیده است.

مطالب مرتبط