فرصت تازه مرکز آمار ایران به متقاضیان یارانه نقدی

اسکناس
Image caption هنوز مشخص نیست که یارانه نقدی چگونه و بین چه کسانی توزیع خواهد شد

مرکز آمار ایران از خانوارهای ایرانی که دو سال پیش نتوانسته اند فرم های اطلاعات اقتصادی خانوارها را برای دریافت یارانه نقدی پرکنند، خواسته که از طریق سایت اینترنتی این مرکز اقدام کنند.

عادل آذر رئیس جدید مرکز آمار ایران که به تازگی جانشین محمد مدد شده، گفته است که از 20 اردیبهشت تا 10 خرداد اطلاعات اقتصادی افراد به جا مانده از سال 87 جمع آوری می شود و پیش بینی می کنیم تعداد آنها 700 هزار تا یک میلیون نفر باشند.

تابستان دو سال پیش مرکز آمار طرح "جمع اوری اطلاعات اقتصادی خانوارها" را انجام داد که قرار است مبنای توزیع یارانه نقدی باشد.

اساس این طرح، پرسشنامه ای است که سرپرست خانواده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروی شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

در آن زمان این فرمها در اختیار خانواده ها قرار گرفت و خانواده ها باید بعد از پر کردن این فرمها، آن را به پایگاه های مرکز آمار که اکثر آنها در مدارس مستقر شده بودند، تحویل می دادند اما این بار مرکز آمار می گوید که خانوارها باید بر اساس شماره کد ملی سرپرست خانوار در روزهای مشخصی به سایت مرکز آمار مراجعه کنند.

فرمهای اطلاعات اقتصادی که توانایی مالی خانواده ها را نشان می دهد به نام سرپرست خانوار صادر می شود اما اطلاعات اقتصادی نظیر شغل، میزان درامد و سایر اطلاعات اقتصادی اعضای خانواده نیز در آن ثبت می شود.

دو سال پیش مرکز آمار طرح "جمع اوری اطلاعات اقتصادی خانوارها" را در دو مرحله انجام داد. پر کردن این فرمها اختیاری بود و در اولین مرحله از مجموع 17.5 میلیون خانوار ایرانی تقریبا یک میلیون خانوار این فرمها را پر نکردند.

در دور دوم جمع آوری اطلاعات، مرکز آمار که به این نتیجه رسیدده بود بخشی از اطلاعات ارائه شده شهروندان نادرست است به آنها فرصت داد که اطلاعات خود را اصلاح کنند.

محمد مدد رئیس سابق مرکز آمار گفته بود که: "بر اساس بررسی های صورت گرفته ۷۰ درصد اطلاعاتی که خانوارها در فرم های مخصوص ثبت نام کرده اند، صحیح بوده است."

گزارش مرکز آمار نشان می داد که 30 درصد اطلاعات خانوارها که جمعیتی حدود 20 میلیون نفر را در بر می گیرد، درست نبوده است.

مرکز آمار بر اساس این اطلاعات خانواده ها را در سه خوشه تقسیم و اعلام کرد که فقط خوشه های اول و دوم یارانه دریافت می کنند.

بنابر دسته بندی مرکز آمار، در خوشه نخست حدود ۳۰ میلیون نفر، در خوشه دوم ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در خوشه سوم ۱۴ میلیون نفر قرار گرفته بودند.

این تقسیم بندی با اعتراض شدیدی رو به رو شد و دولت ناچار اعلام کرد که خوشه بندی فعلا مبنای توزیع یارانه نقدی، نخواهد بود.

بعد از آن آقای مدد از مرکز آمار ایران برکنار و آقای آذر جانشین وی شد.

بر اساس قانون حذف یارانه ها دولت در سال جاری 20 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت کالاهای اساسی و مواد سوختی درآمد خواهد داشت که نیمی از آن به صورت نقدی بین خانوارها توزیع خواهد شد.

با تصویب نهایی لایحه حذف یارانه ها، قرار است یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه شود.

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده های کم درآمد و فقیر قرار خواهد گرفت و بخشی نیز به تولید داده می شود و بقیه نیز در طرح های عمرانی هزینه خواهد شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست