به روز شده:  04:15 گرينويچ - شنبه 08 مه 2010 - 18 اردیبهشت 1389

رهبران اروپایی با بسته نجات مالی یونان موافقت کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبران شانزده کشور عضو منطقه یورو موافقت خود را با اعطای بسته نجات مالی ۱۴۵ میلیارد دلاری به یونان با هدف مقابله با بحران مالی این کشور اعلام کرده اند.

یونان در ازای این کمک مالی موافقت کرده است هزینه های عمومی خود را کاهش داد.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا می گوید منطقه یورو هر آن چه را که در توان دارد انجام خواهد داد تا از ثبات مالی یونان حمایت کند.

در پی تشدید بحران مالی در یونان و نگرانی از وضع اسپانیا و پرتغال، ارزش یورو، واحد پول اروپایی کاهش یافته است.

رهبران منطقه یورو همچنین پیشنهادهایی را برای راه اندازی ساز و کار ثبات بخشی اروپایی برای برقراری ثبات مالی در این منطقه ارائه کرده اند.

رهبران منطقه یورو در نشست روز جمعه در بروکسل، توافق خود را با تصویب بسته نجات مالی یونان که به طور مشترک به وسیله اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تهیه شده است را اعلام کردند.

آنها در بیانیه ای اعلام کردند که همه نهادهای اروپایی، از جمله بانک مرکزی اروپا همه اقدامات لازم را برای تضمین ثبات مالی منطقه یورو به کار خواهند گرفت.

آقای باروسو در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: "ما هر چه را که لازم باشد به کار خواهیم گرفت تا از یورو دفاع کنیم. ما چندین ابزار در اختیار داریم و از آنها استفاده خواهیم کرد."

آقای باروسو در این حال از ارائه توضیح درباره طرح های در نظر گرفته شده خودداری کرد.

وزیران دارایی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است یکشنبه گرد هم بیایند تا این طرح ها را بررسی کنند.

کمک مالی اعضای منطقه یورو به یونان با این امید انجام می شود گسترش بحران از یونان به سایر کشورهای اروپا است.

رهبران اتحادیه اروپا امیدوارند بتوانند تا روز دوشنبه که نخستین روز کاری هفته جدید است ساز و کار ثبات بخشی اروپایی را با موجودی هفتاد میلیارد یورو برقرار کنند تا به این وسیله از نگرانی بازارهای مالی و سهام بکاهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.