بحران اقتصادی؛ سرنوشت یونان در انتظار اسپانیا است؟

هزاران تظاهر کننده اسپانیایی
Image caption هزاران تظاهر کننده اسپانیایی در روز کارگر در خیابانهای مادرید راهپیمایی کردند

این امید وجود دارد که اقدامات انجام شده برای نجات اقتصاد بحران‌زده یونان، از بروز بحران‌های مشابه در سایر کشورهای حوزه‌ یورو که با کسر بودجه‌های هنگفتی مواجه هستند، جلوگیری کند.

امسال اول ماه مه چندین هزار نفر در مرکز شهر مادرید به مناسبت روز کارگر راه‌پیمایی کردند. آمار نشان می‌دهد که میزان بیکاری در اسپانیا در سه‌ ماهه‌ اول سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۰.۰۵ درصد بوده است. این میزان بالاترین میزان بیکاری در حوزه یورو است. بیکاری نگرانی اصلی در کشوری است که هنوز بحران اقتصادی را پشت سر نگذاشته ا‌ست.

مارتین که در یک شرکت هواپیمایی کار می‌کند، می‌گوید که همچون بسیاری از دیگر همو‌طنانش نگران از دست دادن کارش است. به عقیده او دولت باید در این زمینه کمک کند. او می‌افزاید: "فکر می‌کنم آن قدر رشد کرده باشیم که عمق مشکل را درک کنیم و بدانیم که در حال افتادن توی دردسر بزرگی هستیم و شاید مجبور باشیم قدم‌هایی برداریم که دوست نداریم اما این کار الزامی است. بعید می‌دانم که دولت در حال حاضر اقدام مناسبی بکند."

کلارا می‌گوید که تحصیلاتش را از سر گرفته، چون پیدا کردن کار مناسب بسیار سخت شده ‌است. او می‌ گوید: "من حتی قبل از پایان تحصیلاتم مددکار اجتماعی بودم. تحصیلاتم هم در همین زمینه‌ است. ولی امروز این کار غیر‌ممکن است زیرا به گمانم دولت آن دسته از مردم را که برای اقتصاد سودآور نیستند به بوته فراموشی سپرده است."

او می‌گوید او خوش‌شانس بوده که والدینش با کمک های خود از او حمایت کرده‌اند. او می‌پرسد: "مردمی که این حمایت را ندارند چه برسرشان می‌آید؟ آیا این وظیفه دولت نیست که چنین کمکی را ارائه کند؟"

رکود اقتصادی

میزان بیکاری از سال ۲۰۰۸ در اسپانیا دو برابر شده است، این تحول چشمگیر برای کشوری ا‌ست که زمانی یکی از بزرگ‌ترین ایجاد کنندگان شغل در اروپا بود.

تقلای دولت برای کاهش کسر بودجه با وجود مشکل بیکاری پیچیده‌تر شده‌است. به گفته فرناندو فرناندز مه‌نز، استاد اقتصاد در مدرسه عالی تجارت IE، مشکلات اسپانیا به بدی مشکلات یونان نیست. او می‌گوید: "این جا اوضاع خیلی متفاوت است، به عنوان مثال در بهتر بودن شرایط مالی اسپانیا شکی نیست اما این به آن معنی هم نیست که اسپانیا تحت تاثیر تحولات مالی یونان قرار نگرفته ‌است. قطعا مشکل بدهی‌های اسپانیا وجود دارد و مطمئنا اسپانیا اکنون زیر ذره‌بین بازارهای مالی برای بررسی توانش در حوزه یورو است."

با این همه پروفسور فرناندز خاطرنشان می کند که اسپانیا باید اعتبار خود را باز یابد و بازارها را قانع کند که قادر است با یک روند مناسب، رشد کند. به گفته پروفسور فرناندز، برای این که این امر اتفاق بیافتد تغییرات مهمی باید در سیاست‌گذاری اقتصادی اسپانیا رخ دهد.

او می‌گوید:" من از این که حرکت و سرعت بسیار کم است، نگرانم، می‌ترسم که با یک دوره‌ی طولانی رکود اقتصادی در اسپانیا مواجه شویم که به نوبه خود منجر به بروز مشکلات اجتماعی شدیدتری خواهد شد."

Image caption تقریبا نیمی از جمعیت زیر ۲۵ سال اسپانیا بیکارند

بازارهای مالی نگرانند. هفته گذشته، یک شرکت عمده رتبه‌بندی اعتباری به دلیل چشم‌انداز نه چندان مطلوب و ضعیف رشد در اسپانیا، رتبه‌ آن را کاهش داد. ولی دولت سوسیالیست اسپانیا می‌گوید که این کشور مانند یونان تقاضای کمک نخواهد کرد.

دولت اعلام کرده یک برنامه ریاضت اقتصادی ۵۰ میلیارد یورویی را برای جبران کسری بودجه در نظر دارد. جوزف مانوئل کامپا، وزیر اقتصاد اسپانیا به رادیو اسپانیا گفته است:" کشور ما سابقه تاریخی در برخورد با مشکلات دارد که به ما کمک می کند بتوانیم در آرامش کامل از پس بحران موجود برآییم. اسپانیا نقاط قوت بزرگی در اقتصاد دارد. ما دارای اقتصادی هستیم که از نقطه نظر دارایی‌ها ثروتمند تر از هر زمان دیگر است."

درخواست برای اقدام عملی

اما این نگرانی در جامعه اقتصادی اسپانیا هنوز وجود دارد. میزان فروش در فروشگاه لوازم ورزشی میگوئل گالان در مادرید در چند ماه گذشته تنزل داشته است. او می‌گوید "بسته‌ ریاضت اقتصادی دولت قادر نخواهد بود کشور را از میان مشکلات بیرون بکشد. دولت سیاستی اتخاذ کرده و اقداماتی انجام داده که منجر به اشتغالزایی نشده و بیکاری را کاهش نخواهد داد."

به گفته او، دولت نباید مالیات‌ها را افزایش دهد بلکه باید با کاهش مالیات، پول بیشتری در اختیار خانواده‌ها قرار دهد. آقال گالان همچنین می‌گوید اصلاحات کارگری مهم بود، اخراج کارگران باید ارزان‌تر تمام شود.

در روز کارگر در بین تعداد کمی از تظاهرکنندگان همهمه‌ انجام یک اعتصاب عمومی پیچید اما آنها در اقلیت بودند. تا امروز اتحادیه بازرگانی با برنامه‌های انقباضی دولت کنار آمده‌اند و ناآرامی‌ مدنی اندکی وجود داشته است. به نظر می‌رسد بیشتر مردم ترجیح می‌دهند به جای پیوستن به صفوف راه‌پیمایان، وقت خود را در بارهای سنتی مادرید به خوشی بگذرانند. اما اگر این جراحت دردناک‌تر شود، این احتمال وجود دارد که صدای درخواست برای یک اقدام عملی رساتر شود.

مطالب مرتبط