نگرانی بازارهای جهانی از افزایش نرخ تورم در چین

شانگهای
Image caption برنامه مشوق های اقتصادی چین موجب رشد اقتصادی قابل توجه این کشور در سال گذشته شد

آمار دولتی چین نشان می دهد که در ماه آوریل گذشته در مقایسه با یک سال قبل، قیمت مواد غذایی 6 درصد و بهای مسکن سیزده درصد در این کشور افزایش یافته است.

بالا رفتن بهای مسکن در 70 شهر چین در ماه آوریل گذشته، در پنج سال اخیر بی سابقه بود.

طبق این آمار با وجود تلاش های دولت برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد بازار، در ماه آوریل نرخ تورم دو ممیز هشت درصد افزایش یافته و فشار بر دولت برای بالا بردن نرخ بهره را افزایش داده است.

بسیاری از کارشناسان نرخ تورم چین را که سومین اقتصاد بزرگ جهان است حدود دو ممیز هفت درصد پیش بینی کرده بودند.

تحلیلگران می گویند این تحول می تواند سبب شود که به دلیل کاهش تقاضای واردات در چین، آهنگ بهبود وضعیت اقتصادی جهان کندتر شود.

در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی منتظر اقدامات چین به منظور کاهش نرخ تورم هستند چون وضعیت کنونی می تواند میزان رشد اقتصادی این کشور را کاهش دهد.

نرخ رشد سالانه اقتصاد چین در سه ماهه اول سال جاری میلادی معادل یازده ممیز 9 درصد برآورد شد که به دلیل برنامه مشوق های اقتصادی این کشور به ارزش چهار تریلیون یوآن (واحد پول چین) بود.

ولی اکنون این نگرانی به وجود آمده که ممکن است مقامات این کشور برای کاهش فشار تورم به تدابیر شدیدتری متوسل شوند.

کریس هاگ خیرنگار بی بی سی در شانگهای می گوید یکی از این تدابیر می تواند دستور به بانک ها برای کمتر کردن مقدار وام به مردم باشد. اگرچه دولت چین از آغاز سال جاری میلادی اعطای وام بانکی را تحت کنترل درآورده بود، در ماه آوریل تعداد وام های جدید در مقایسه با ماه های گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

خبرنگار بی بی سی می افزاید مقامات چین می دانند که افزایش قیمت مواد غذایی از نظر سیاسی موضوع بی نهایت حساسی است چون اکثر مردم چین هنوز بسیار فقیر هستند و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی می کنند.

مطالب مرتبط