به روز شده:  10:53 گرينويچ - شنبه 15 مه 2010 - 25 اردیبهشت 1389

آغاز آزمایشی حذف یارانه ها در سه استان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

صادق محصولی وزیر رفاه و تامین اجتماعی خبر داده است که از سه روز دیگر نخستین مرحله از طرح هدفمند کردن یارانه ها در استانهای ایلام، خراسان شمالی و گیلان به صورت آزمایشی آغاز می شود.

به گفته آقای محصولی، اجرای نخستین مرحله از طرح حذف یارانه ها روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت در سه استان کشور شروع می شود و خانوارهایی که فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده اند می توانند از این روز (سه شنبه) به مدت یک هفته به سایت وزارت رفاه مراجعه و شماره حساب خود را در آن ثبت کنند.

به گفته وزیر رفاه، ثبت شماره حساب برای دریافت یارانه نقدی تنها از طریق سایت وزارت رفاه امکان پذیر است و سرپرستان خانوار که به اینترنت دسترسی ندارند به "مراکز خدمات اینترنتی دولتی و خصوصی پیش بینی شده در شهرها و روستاها مراجعه کنند."

بر اساس قانون مصوب مجلس، برنامه حذف یارانه ها باید از اول سال اجرا می شد اما دولت هنوز برنامه روشنی ارائه نکرده ولی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، گفته است که اجرای این طرح در نیمه دوم شروع می شود.

به نظر می رسد شروع برنامه ای که آقای محصولی پیگیر آن است مربوط به یارانه نقدی است در حالی که پایه اصلی حذف یارانه ها، افزایش قیمت مواد سوختی و کالاهای اساسی است. به این معنی که دولت با اضافه کردن قیمت ها، می تواند بخشی از درآمدهای ناشی از این افزایش قیمت را به صورت نقدی به خانوارها بدهد.

مبنای توزیع نقدی یارانه ها، اطلاعاتی است که مرکز آمار ایران از خانوارهای ایرانی جمع آوری کرده و بر اساس آن توانایی مالی خانوارها اندازه گیری خواهد شد.

طرح "اطلاعات اقتصادی خانوارها" که نشان دهنده توانایی مالی خانوارهاست، پرسشنامه ای است که سرپرست خانواده اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروهای شخصی را در اختیار مرکز آمار گذاشته است.

هنوز مشخص نیست که قیمت ها چه وقت و به چه میزان افزایش می یابد و پرداخت یارانه های نقدی چه موقع شروع می شود؟

فرمهای اطلاعات اقتصادی به نام سرپرست خانوار است اما اطلاعات اقتصادی نظیر شغل، میزان درآمد و سایر اطلاعات اقتصادی اعضای خانواده نیز در آن ثبت می شود.

دولت تصمیم دارد بعد از جمع آوری توانایی مالی خانوارها، میزان یارانه نقدی خانوارها را تعیین کرده و آن را از طریق حساب های بانکی سرپرست خانوار، به حساب آنها واریز کند.

بنابر به گفته آقای محصولی، ۹۵ درصد از سرپرستان خانوار که فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده اند دارای حساب بانکی هستند و افراد فاقد حساب بانکی نیز می توانند به یکی از شعب بانکهای کشور مراجعه و حساب بانکی باز کنند.

ظاهرا مرحله تازه ای که دولت از آن به عنوان "مرحله اجرای آزمایشی هدفمند کردن یارانه ها" یاد کرده، در حد باز کردن حساب بانکی برای دریافت یارانه نقدی است و مشخص نیست که قیمت ها چه وقت و به چه میزان افزایش خواهد یافت و پرداخت یارانه های نقدی چه موقع شروع می شود؟

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

بر اساس قانون حذف یارانه ها، دولت می تواند نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت را به صورت نقدی بین خانوارها توزیع کند. بنابر قانون دولت می تواند در سال جاری ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت کالاها و خدمات و حذف یارانه ها درآمد داشته باشد.

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده های کم درآمد و فقیر قرار خواهد گرفت و بخشی نیز به تولید داده می شود و بقیه نیز در طرح های عمرانی هزینه خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.