طرح اصلاح وال استریت در سنا تصویب شد

وال استریت
Image caption این لایحه به چند ماه کشمکش در مجلس سنا پایان می دهد

سنای آمریکا لایحه اصلاحات وال استریت را به تصویب رسانده است که به چندین ماه کشمکش بر سر بزرگترین برنامه نظارت بر موسسات مالی از دهه 1930 تاکنون پایان می دهد.

مجلس سنا پنجشنبه شب با 59 رای موافق در مقابل 39 رای مخالف یک پیروزی سیاسی نصیب باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا کرد. البته این طرح پیش از قانونی شدن باید با طرح مشابه مجلس نمایندگان آشتی داده شود.

آقای اوباما تصویب این لایحه را یکی از اولویت های داخلی خود قرار داده بود.

این طرح پس از بحران اقتصادی سال های 2007 تا 2009 که دولت آمریکا را وادار به کمک های هنگفت به شرکت های بزرگ مالی برای جلوگیری از ورشکستگی آنها کرد، تنظیم می شود.

آقای اوباما ساعاتی پیشتر به آمریکایی ها قول داده بود که دیگر هرگز مجبور نخواهند بود "بهای اشتباهات وال استریت" را بپردازند و گفت وال استریت سعی کرد این لایحه را نابود کند اما موفق نشد.

آقای اوباما گفت که بخش مالی مکررا تلاش کرده بود این اصلاحات را با استفاده از لابی گران و صرف میلیون ها دلار تبلیغات مسدود کند.

او در بیانیه ای که در محوطه کاخ سفید قرائت کرد گفت: "امروز، فکر می کنم منصفانه است بگوییم که این تلاش ها شکست خورده است."

پیشرفت لایحه توسط بعضی از جمهوری خواهان کند شده بود و آنها موفق به افزودن متمم هایی به آن شدند.

این لایحه راه های تازه ای برای نظارت بر خطرات احتمالی نظام مالی پیش بینی می کند و انحلال شرکت های بزرگ مالی در صورت ورشکستگی آنها را تسهیل می کند.

هری رید رهبر اکثریت دموکرات سنا گفت: "این لایحه به وال استریت می گوید که دیگر نمی توانند با پول دیگران قمار کنند."

این لایحه باید با نسخه ای که مجلس نمایندگان در ماه دسامبر تصویب کرده بود آشتی داده شود.

اما بارنی فرنک سرپرست یک هیات مهم مجلس نمایندگان گفت که آقای اوباما شاید بتواند این لایحه را تا پیش از تعطیل چهار ژوئیه امضا کند.

مطالب مرتبط