موافقت پارلمان آلمان با حمایت این کشور از یورو

یورو و دلار
Image caption در روزهای اخیر ارزش یورو در برابر دلار کاهش قابل توجهی داشته است

نمایندگان پارلمان آلمان با کمک آلمان به یک مجموعه کمک یک تریلیون دلاری (یک هزار میلیارد دلار) برای تثبیت یورو در کشورهای حوزه یورو، موافقت کردند.

ولی سوسیال دموکرات ها که مخالف اصلی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور هستند از سیاست وی در برخورد با بحران یورو به شدت انتقاد کرده و در رای گیری شرکت نکردند.

دو هفته قبل آلمان قول داد که یک پنجم یک تریلیون دلاری را که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد آن توافق کرده بودند، تامین کند.

هدف از این توافق جلوگیری از کشیده شدن بحران مالی یونان به کشورهای دیگر و اعاده اعتماد به یورو بود.

بحران در بازارهای مالی

در همین حال نگرانی در باره بحران بدهی های چند کشور اروپایی سبب شده که شاخص سهام در بازارهای بورس فرانکفورت، لندن و پاریس دو تا سه درصد کاهش یابد و برای اولین بار در مدت بیش از 6 ماه به زیر پنج هزار واحد تنزل کند.

بحران یورو همچنین سبب شده که ارزش برابری یورو با دلار کاهش قابل توجهی پیدا کند.

ولی سقوط ارزش یورو در روزهای اخیر، ادامه نیافته است.

پیشتر، نگرانی در باره این که کاهش ارزش یورو در بازارهای بین المللی ممکن است به صادرات ژاپن لطمه بزند سبب شده بود که ارزش سهام در بازارهای مالی این کشور به پائین ترین سطح از پنج ماه قبل تا کنون برسد.

اجلاس وزیران دارایی اتحادیه اروپا

به دلیل بحران چند روز اخیر در بازارهای مالی، وزیران دارایی اتحادیه اروپا امروز 21 مه، در بروکسل یک جلسه اضطراری تشکیل داده اند تا برای جلوگیری از کشیده شدن بحران بدهی های دولت یونان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شور و مشورت کنند.

از جمله پیشنهاداتی که در این اجلاس مطرح می شود بازرسی بودجه کشورها توسط اتحادیه اروپا قبل از ارائه به پارلمان های کشورهای عضو و نیز عدم دسترسی کشورهایی که بدهی های سنگین دارند به منابع مالی اتحادیه اروپاست.

مطالب مرتبط