ایران: دو هفته دیگر قرارداد صادرات گاز به پاکستان نهایی می شود

پرچم ایران و پاکستان
Image caption قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان بیست و پنج ساله است

ایران می گوید که ضمانت نامه قرارداد انتقال گاز ایران به پاکستان بین مقامات دو کشور امضا شده و تا دو هفته دیگر بقیه اسناد قرارداد تکمیل و مبادله می شود و پس از آن تا چهار و سال و نیم دیگر گاز ایران به پاکستان صادر خواهد شد.

بنابر گزارشها روز هشتم خرداد ضمانت نامه مربوط به قرارداد انتقال گاز ایران به پاکستان، با حضور مقام های دو کشور امضا شده است. جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که "با سفر مقام های پاکستانی به ایران و نافذ شدن قرارداد میان دو کشور، ایران از فروردین سال ۱۳۹۳ خورشیدی روزانه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر خواهد کرد."

در اواخر سال گذشته خورشیدی، ایران و پاکستان در ترکیه قرارداد اولیه صادرات گاز را امضا کردند. این قرارداد بعد از کنار کشیدن هند از پروژه موسوم به خط لوله صلح بین دو کشور ایران و پاکستان امضا شد.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود قرارداد نهایی خط لوله صلح (بین ایران، پاکستان و هند) امضا خواهد شد اما اختلافات بین هند و پاکستان و کنار کشیدن هند از پروژه، باعث شد تا امضای قرارداد بین ایران و پاکستان به تاخیر بیفتد.

خط لوله بدون 'صلح'

مذاکرات خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان موسوم به "خط لوله صلح" از حدود پانزده سال پیش آغاز شده اما به دلیل اختلافات گسترده هند و پاکستان این مذاکرات به عقد قرارداد منجر نشد.

تنش های سیاسی دو کشور هند و پاکستان و مخالفت آمریکا با این پروژه از جمله مهمترین دلایل کندی مذاکرات بین سه کشور بود اما بعدها اختلافاتی دیگری نظیر حق ترانزیت گاز صادراتی از ایران از خاک پاکستان بین دو کشور بروز کرد و سر انجام هند از مذاکرات سه جانبه کنار کشید.

بعد از کنار کشیدن هند، ایران و پاکستان مذاکرات را در حالی ادامه دادند که مقامات ایرانی امیدوار بودند هند بار دیگر به مذاکرات برگردد.

اما هند دیگر تمایلی از خود نشان نداد و سر انجام در اواخر سال گذشته خورشیدی، ایران و پاکستان قراردادی امضا کردند که بر اساس آن ایران مقادیری گاز به پاکستان صادر خواهد کرد.

قرار است گاز از میدان گازی پارس جنوبی به سیستان و بلوچستان منتقل و به وسیله خط لوله به پاکستان منتقل شود.

قرار است از طریق خط لوله ای که قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران از چهار سال پیش ساخت آن را آغاز کرده، گاز صادراتی به پاکستان نیز منتقل شود. این خط لوله از عسلویه در بخش شمالی میدان گازی پارس جنوبی شروع و به ایرانشهر می رسد.

به گفته جواد اوجی مدیر عامل شرکت گاز ایران می گوید که خط لوله دیگری به طول ۴۰۰ کیلومتر نیز از ایرانشهر مرز چابهار در مرز پاکستان ساخته می شود.

بنابر قراردادی که بین ایران با پاکستان امضا شده حجم گاز صادراتی ایران به آن کشور ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب در روز است در حالی که سهم گاز پاکستان در خط لوله موسوم به صلح، ۶۰ میلیون متر مکعب بود و قرار بود هند نیز ۹۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

مطالب مرتبط