'افزایش هزینه پروژه های نفتی ایران بدلیل تحریم ها'

صنایع نفت ایران
Image caption ایران هرچند تولید کننده بزرگ نفت خام است، حدود یک سوم بنزین خود را وارد می کند

یک مقام وزارت نفت ایران به خبرگزاری کار (ایلنا) گفته است که هزینه های اجرایی پروژه های نفتی و گازی در این کشور طی نه سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

مهدی بازارگان، مدیر كل برنامه‌ریزی استراتژیك و دبیر كمیته ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت در مصاحبه با ایلنا، یکی از دلایل این افزایش هزینه ها را تحریم های بین المللی علیه ایران دانسته است.

به گفته او، تحریم های کشورهای غربی دسترسی ایران به تجهیزات و کالای مورد نیاز در صنایع نفت و گاز را با مشکل مواجه کرده است.

این مقام ایرانی در پاسخ به این سوال که تحریم‌ها تا چه اندازه هزینه اجرای پروژه‌ها نفتی و گازی را بالا می برد گفته است: "هزینه‌های ناشی از تحریم همیشه پول صرف نیست. غربی‌ها با تحریم ایران به نوعی دسترسی ما را به كالاهای مورد نیازمان مشكل كرده‌اند."

او افزود: "همین مساله از یك سو قیمت كالا را برای ما بالا می‌برد و از سوی دیگر سبب تاخیر در اجرای پروژه‌ها می‌شود."

این در حالیست که مقام های ارشد ایران از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور بارها تحریم های آمریکا و شورای امنیت را بی فایده و به ضرر کشورهای غربی دانسته اند.

برخی ناظران معتقدند ایران در سال های گذشته سعی کرده است تا شرکت های بین المللی دارای سرمایه و تکنولوژی را به صنایع نفت و گاز خود جلب کند، اما تشدید تحریم ها و فشار کشورهای غربی به ویژه آمریکا تلاش ایران را ناکام گذاشته است.

از سوی دیگر، کنگره آمریکا گسترش تحریم ها علیه صنایع پتروشیمی ایران و شرکت های تامین کننده بنزین این کشور را مد نظر دارد.

ایران هرچند یکی از تولید کنندگان بزرگ نفت در دنیاست، بدلیل ضعف پالایشگاهی حدود یک سوم بنزین مورد نیاز خود را وارد می کند.

مقام های ارشد کنگره می خواهند در ماه جاری (ژوئن) قانون تحریم های گسترده ای را علیه ایران تصویب کنند.

این قانون، در صورت تصویب، شرکت هایی که با صنعت پتروشیمی و پالایشگاه های ایران رابطه دارند و از آن حمایت های مالی یا فنی می کنند را تحریم خواهد کرد.

بدین ترتیب، چنین شرکت هایی از حضور در بازارهای بورس آمریکا یا اخذ وام از بانک صادرات-واردات این کشور و نیز دریافت قراردهای کلان از دولت فدرال منع خواهند شد.

دولت ایران تاکید دارد که خط مشی اتمی خود را به دلیل تحریم های آمریکا و شورای امنیت تغییر نخواهد داد.

مکزیک که ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد احتمال داده است که این نهاد تا ده روز دیگر ایران را برای بار چهارم تحریم کند.

تحریم های احتمالی شورای امنیت شامل تحریم صنایع نفت و گاز ایران نمی شود.

مطالب مرتبط