برنامه بانک مرکزی ایران 'برای فروش ۴۵ میلیارد یورو'

دلار
Image caption ایران در سال های اخیر سعی کرده است از دلار فاصله بگیرد

در پی کاهش ارزش یورو در ماه های اخیر، تلویزیون دولتی "پرس تی وی" ایران گزارش داده است که بانک مرکزی این کشور قصد دارد ۴۵ میلیارد یورو از ذخایر ارزی خود را برای خریداری دلار و طلا بفروشد.

این درحالی است که ایران از حدود چهار سال پیش سعی کرد از تکیه بر دلار در معاملات ارزی خود بکاهد و در آبان ماه ۱۳۸۶ (نوامبر ۲۰۰۷) اعلام کرد برای اولین بار تقریبا همه مبادلات نفتی خود را با ارزهایی غیر از دلار آمریکا انجام می دهد.

سیاست پرهیز از دلار آمریکا پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد و تشدید تنش میان دو کشور بر سر برنامه اتمی ایران در پیش گرفته شده بود.

رئیس بانک مرکزی ایران ماه گذشته تلویحا به احتمال لزوم کاستن از تکیه بر یورو به عنوان واحد اصلی معاملات ارزی اشاره کرده بود.

محمود بهمنی دو هفته پیش به روزنامه "حزب الله" ایران گفته بود که بانک مرکزی با توجه به افت ارزش یورو و افزایش ارزش دلار، مساله تغییر ترکیب سبد ارزی را بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر، معامله کننده ها می گویند که این خبر تاثیر کمی بر یورو دارد و برخی ابراز تردید کردند که ایران بتواند مقدار زیادی دلار خریداری کند، زیرا موسسات سپرده گذاری آمریکا از انجام نقل و انتقالات مالی که ایران یک طرف آن باشد منع شده اند.

ایران معمولا میزان ذخایر ارزی خود را فاش نمی کند با این حال تلویزیون دولتی زمستان گذشته گزارش داد که این ذخیره از ۸۰ میلیارد دلار فراتر می رود.

آقای بهمنی نوامبر گذشته گفته بود که سیاست وقت ایران برای پرهیز از تکیه بر دلار چه در زمینه ذخایر ارزی و چه درآمد نفتی، سیاستی مفید بوده است.

کاهش اتکا به دلار آمریکا سیاستی است که جمهوری اسلامی از حدود چهار سال پیش همزمان با رویارویی فزاینده با آمریکا در زمینه برنامه اتمی اش در پیش گرفت؛ این سیاست با کاهش ارزش دلار و قوت گرفتن یورو در سال های اخیر عملی تر شد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران سال ۲۰۰۷ در نشست سران کشورهای عضو اوپک در ریاض دلار را "تکه کاغذی بی ارزش" خواند و خواهان خرید و فروش نفت به ارزهای دیگر شد، درخواستی که با مخالفت عربستان سعودی مواجه شد.

در آن زمان برخی کارشناسان معتقد بودند که تصمیم ایران به دلیل افت ارزش دلار در بازارهای جهانی، تا حدودی به نفع این کشور تمام شد.

مطالب مرتبط