تاثیر حادثه خلیج مکزیک بر شرکت های نفتی بزرگ

شرکت های بزرگ نفتی برای دستیابی به آخرین لایه های ذخایر نفت اکتشاف در اعماق و بستر دریاها را گسترش می دهند. حفاریهای عمیق در گذشته بسیار پر هزینه بود اما افزایش بهای جهانی نفت در سالهای 2007 و 2008 اشتیاق به این فعالیت های پر هزینه را بیشتر کرده است.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا گفته است که فاجعه نشت گسترده نفت در خلیج مکزیک بر سیاست زیست محیطی آمریکا تاثیرات دراز مدت و پایداری خواهد داشت. اما این رویدادها چه پیامدی برای اکتشاف و حفاری نفت در اعماق دریاها خواهد داشت؟

براساس آمار اداره منابع طبیعی آمریکا در سال 2008 در اعماق خلیج مکزیک سی و یک حلقه حفاری در جریان بوده در حالیکه در سال 1992 تعداد این حفاریها فقط سه مورد بود. تنها در سال 2008 هفت پروژه جدید اکتشاف و حفاری در اعماق خلیج مکزیک آغاز شده است.

در سایر نقاط جهان نیز این نوع حفاریها گسترش یافته و اوایل سال جاری حفاری در جزایر فالکلند واقع در آبهای اقیانوس اطلس آغاز شد در حالیکه در گذشته این عملیات بسیار پر هزینه قلمداد می شد.

بخش اعظم ذخایر و میادین نفتی در اعماق دریاها در مناطقی کشف شده اند که به مثلث طلایی مشهور است و خلیج مکزیک، برزیل و غرب آفریقا را شامل می شود.

میادین نفتی « توپی » و « ژوپیتر» در حوالی ساحل شرقی برزیل بزرگترین ذخایر نفتی زیردریایی هستند که در سالهای اخیر کشف شده و در آبهای نزدیک به سواحل غربی نیجریه و آنگولا نیز میادین نفتی بزرگی کشف شده اند.

همزمان با پیشرفتهای فنی دسترسی به ذخایر نفتی عمیق تر در دریاها به نسبت گذشته ساده تر شده است. شرکتهای نفتی اکنون قادرند در عمق بیش از 500 متر نیز اینگونه حفاریها را انجام دهند.

آمارهای مربوط به حجم حفاری در اعماق دریاها را به سختی می توان جمع آوری کرد شاید به این خاطر که مفهوم حفاری عمیق تعبیرهای گوناگونی دارد.

به عنوان مثال اداره منابع طبیعی آمریکا چاههای نفتی در عمق بیشتر از 305 متر زیر سطح دریا را حفاری عمیق قلمداد می کند اما شرکتهای نفتی و یا موسسات کارشناسی انرژی چاههای زیر 400 متر را حفاری عمیق می دانند.

در دو سال اخیر میزان مصرف نفت تحت تاثیر بحران اقتصادی تا حدی کاهش یافته است .

آمارهای شرکت بریتیش پترولیوم 1.7 درصد کاهش را در فاصله سالهای 2008 تا 2009 نشان می دهد. به همین خاطر در سال 2009 میزان تولید نفت حدود دو میلیون بشکه در روز که معادل 2.6 درصد از تولید جهانی است کاهش یافت.

همزمان با احیای وضعیت اقتصادی جهان انتظار می رود که تقاضا برای انرژی و از جمله نفت خام در سال 2010 افزایش یابد.

"اکسون موبیل" که بزرگترین شرکت نفتی در حفاریهای عمیق زیردریایی است می گوید کار اکتشاف فقط در نیمی از ذخایر شناخته شده زیردریا آغاز شده و پیش بینی می کند که ادامه استخراج از این منابع سهم مهمی از عرضه و فروش نفت توسط این شرکت باشد.

قبل از فاجعه نشت نفت در خلیج مکزیک اداره منابع طبیعی آمریکا آینده بسیار خوشبینانه ای را برای حفاریهای عمیق زیردریایی پیش بینی می کرد.

اما پرزیدنت اوباما با تاکید بر درس گیری از اشتباهات و عواقب این فاجعه زیست محیطی تاکید کرده است که آمریکا به جای تکیه بر نفت باید به منابع دیگر انرژی توجه کند.