ضرب سکه یک هشتم بهار آزادی در ایران

تصویر پلاک های طلا در ظرفی سفالی
Image caption هدیه دادن سکه یا پلاک طلا در مراسم عقد زوج های جوان در ایران مرسوم است

رئیس کل بانک مرکزی ایران از ضرب سکه های طلای جدید با وزن یک هشتم سکه تمام در آینده نزدیک خبر داد.

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران، روز پنجشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن)گفت که هدف اصلی عرضه سکه های "جلوگیری از ضرب سکه های تقلبی و افزایش اختیار و توانایی خرید مردم" بوده است.

به گفته آقای بهمنی بر روی سکه های یک هشتم تصویر آیت الله خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، حک شده است و وزن آنها یک گرم است.

پیش از این سکه های بهار آزادی و طرح جدید نیز همچون سکه های یابود دوره پهلوی، در قطعات ربع، نیم، کامل، دو و نیم و سرانجام پنچ بهار آزادی ضرب می شد.

طی سالهای اخیر، موارد بسیاری از عرضه سکه های تقلبی طلا در ایران گزارش شده است. بنا بر این گزارش ها، برخی از خریداران گاه با اطلاع از تقلبی بودن آنها و تنها به علت قیمت ارزان این سکه ها در قیاس با سکه های هم وزن معتبر، آنها را خریداری و معمولا در مراسم عروسی به زوج های جوان هدیه می دادند.

هدیه دادن سکه های طلا در مراسم عقد زوج های جوان در ایران مرسوم است و بسیاری از اقوام و آشنایان بر اساس میزان صمیمیت و رابطه خانوادگی خود با عروس و داماد سکه های طلای کامل تا ربع سکه به آنها هدیه می دهند.

از آنجا که تعداد سکه های طلای اهدایی در مراسم ازدواج معمولا بیشتر از آن است که پس از اتمام مراسم، اهدا کنندگان سکه ها همگی قابل شناسایی باشند، در سالهای گذشته، بانک مرکزی ایران و برخی از صرافی ها در این کشور با بسته بندی کردن و قرار دادن سکه های طلا در حفاظ های پلاستیکی تلاش کردند تا راه حلی برای شناسایی سکه های اصل و تقلبی ارایه کنند.

نخستین سکه یادبودی که نظام جمهوری اسلامی ایران ضرب کرد مربوط به سال ۱۳۵۸ است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به پیشنهاد وزارت دارایی و به مناسبت نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اجازه ضرب انواع سکه طلا با نام "بهار آزادی" صادر شد.

از آن زمان تاکنون، سکه‌های بهار آزادی با سه طرح مختلف ضرب شده است.

در طرح موسوم به بهار آزادی، یک روی سکه نام "علی" ضرب شد که منظور امام اول شیعیان است و روی دیگر آن نیز تصویری از آرامگاه امام هشتم شیعیان ضرب شد.

عبارت "نخستین بهار آزادی" نیز به روی این سکه خودنمایی می کند.

ضرب این سکه تا سال ۱۳۷۰ادامه داشت اما از این سال به بعد، دولت ایران بانک مرکزی را موظف کرد که به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، تصویر او را بر یک طرف سکه‌های بهار آزادی نقش کند.

بدین ترتیب دومین طرح سکه های یادبود طلا با شکل و شمایل جدید ضرب شد.

شکل سکه های یادبود طلا بر اساس ماده دوم قانون ضرب سکه و مسکوکات ۱۳۳۷، مدور است و میزان عیار آن نیز ۹۰۰ در هزار طلای خالص و ۱۰۰ در هزار مس، یا آلیاژی از نقره و مس است.

مطالب مرتبط