پاکستان از تحریم های آمریکا علیه ایران 'پیروی' می کند

گیلانی
Image caption پاکستان می گوید عضو جامعه جهانی است و از تحریم های آمریکا تبعیت می کند

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، روز دوشنبه گفت کشورش از تحریم های آمریکا که ممکن است بر روی پروژه خط لوله صدور گاز ایران نیز تاثیر بگذارد پیروی خواهد کرد.

وی در ایالت سند در گفتگو با خبرنگاران گفت: "پاکستان عضو جامعه جهانی است و از هر تحریمی که آمریکا اعمال کند پیروی می کند."

ریچارد هولبروک نماینده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان روز یکشنبه در اسلام آباد به مقام های پاکستانی توصیه کرد تا زمانیکه قانون تحریم های کنگره آمریکا علیه ایران نهایی نشده گام بیشتری در جهت اجرای توافق گازی خود با ایران بر ندارند زیرا ممکن است این خط لوله مشمول تحریمهای جدید شود.

مجالس نمایندگان و سنای آمریکا هم اکنون در حال بررسی لوایحی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه فروش بنزین و صنایع نفت و گاز ایران هستند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در واکنش به اظهارات آقای هولبروک گفت خط لوله گاز ایران تحریم های سازمان ملل متحد را نقض نمی کند. او اشاره ای به تحریم های یکجانبه ای که واشنگتن در دست بررسی دارد نکرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا چهارمین قطعنامه تحریم های ایران را تصویب کرد.

اما موضعگیری اخیر اسلام آباد حاکی از تاثیرات احتمالی تحریم های بعدی آمریکا بر روی خط لوله صدور گاز ایران به پاکستان دارد.

هفته گذشته مقام های ایران و پاکستان آخرین ضمیمه قرارداد جنجالی صادرات گاز به پاکستان را امضا کردند.

مقام های ایران از ذکر مبلغ این قرارداد خودداری کردند.

هادی نژاد حسینیان معاون پیشین وزارت نفت گفته است اسناد نهایی این قرارداد در سفارت فرانسه در اسلام آباد به امضا رسیده و این نوعی بازگشت به کاپیتولاسیون است.

به گزارش ایلنا نژاد حسینیان گفته است جزئیات و اطلاعات این قرارداد که وزیر نفت ایران از مردم کتمان می کند در روزنامه های پاکستان منتشر می شود.

قرار است از سال 2014 روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز ایران از طریق خط لوله 750 کیلومتری به پاکستان صادر شود.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود قرارداد نهایی خط لوله صلح (بین ایران، پاکستان و هند) امضا خواهد شد اما اختلافات بین هند و پاکستان و کنار کشیدن هند از پروژه، باعث شد تا امضای قرارداد بین ایران و پاکستان به تاخیر بیافتد.

مطالب مرتبط