پاکستان: مجبور به اطاعت از تحریم های آمریکا علیه ایران نیستیم

گیلانی
Image caption نخست وزیر پاکستان نقل قول های روز دوشنبه از او را نادرست خواند

نخست وزیر پاکستان می گوید که کشورش از تحریم های سازمان ملل علیه ایران پیروی خواهد کرد اما مجبور به اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران که ممکن است توافق گازی میان دو کشور اثر بگذارد نیست.

او روز سه شنبه اظهارات منتسب به خود را دایر بر پیروی کشورش از تحریم های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد اصلاح می کرد.

یوسف رضا گیلانی گفت: "در مورد آمریکا، ما مجبور به پیروی از آنها (تحریم ها) نیستیم اما اگر از طرف سازمان ملل وضع شود، آن را براساس تعهدات بین المللی مد نظر قرار خواهیم داد."

روز دوشنبه به نقل از او گزارش شده بود که "پاکستان عضو جامعه جهانی است و از هر تحریمی که آمریکا اعمال کند پیروی می کند."

اما به گزارش منابع خبری آقای گیلانی سه شنبه از این نقل قول که در واکنش به هشدار ریچارد هولبروک فرستاده آمریکا بیان شده بود "رفع ابهام" کرد.

ریچارد هولبروک نماینده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان روز یکشنبه در اسلام آباد به مقام های پاکستانی توصیه کرد تا زمانی که قانون تحریم های کنگره آمریکا علیه ایران نهایی نشده گام ها بیشتری در جهت اجرای توافق گازی خود با ایران بر ندارند، زیرا ممکن است این خط لوله مشمول تحریم های جدید شود.

پاکستان به شدت در پی منابع تازه انرژی است. قطع مکرر برق در این کشور باعث اختلال در کار صنایع می شود و حتی باعث تظاهرات خیابانی علیه دولت آصف علی زرداری شده است.

مجالس نمایندگان و سنای آمریکا هم اکنون در حال بررسی لوایحی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه فروش بنزین و صنایع نفت و گاز ایران هستند.

هفته گذشته مقام های ایران و پاکستان آخرین ضمیمه قرارداد جنجالی صادرات گاز به پاکستان را امضا کردند که مبلغ آن اعلام نشده است.

قرار است از سال 2014 روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب گاز ایران از طریق خط لوله 750 کیلومتری به پاکستان صادر شود.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود قرارداد نهایی خط لوله صلح (بین ایران، پاکستان و هند) امضا خواهد شد اما اختلافات بین هند و پاکستان و کنار کشیدن هند از پروژه، باعث شد تا امضای قرارداد بین ایران و پاکستان به تاخیر بیافتد.

مطالب مرتبط