بهمنی:اگر خارجی ها ذخیره ارزی ما را بدانند برای آن نقشه می کشند

رئیس کل بانک مرکزی می گوید که منابع ارزی در اختیار بانکها قرار گرفته تا در پروژه های نفتی سرمایه گذاری شود. محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به سکوت دولت در باره موجودی حساب ذخیره ارزی گفته است که رقم آن را اعلام نمی کند چون "اگر خارجی ها بدانند ذخیره ارزی مان چقدر است مطابق آن برای ما نقشه می ریزند."

درآمدهای ارزی ایران در چند سال گذشته بالا بوده و بنابر قانون دولت باید اضافه درآمدهای نفتی را به حساب ذخیره ارزی واریز می کرد اما منتقدان می گویند که دولت همه درآمدهای ارزی را مصرف کرده است و حساب ذخیره ارزی خالی است.

دولت محمود احمدی نژاد برخلاف دولت محمد خاتمی، هیچ گزارشی از موجودی حساب ذخیره ارزی منتشر نمی کند و آقای بهمنی در نشست مسئولان اتاق بازرگانی تهران می گوید:"مانده حساب ذخیره ارزی را از ما نخواهید."

به گفته آقای بهمنی "وضع مان خوب است چرا که ذخایر بانک مرکزی در حال حاضر خوب است و ما اقدامات خوبی انجام داده ایم خیلی از منابع ارزی را به بانک های داخلی دادیم تا در پروژه های نفتی سرمایه گذاری کنند."

رئیس کل بانک مرکزی تاکید می کند که "نمی توانیم خیلی از مطالب را اینجا بگوئیم. ما به خیلی چیزها فکر کرده ایم ولی باید بدانیم که بالاخره یک جا حلقه تنگ می شود."

به تازگی شورای امنیت سازمان ملل تحریم های تازه ای را علیه ایران وضع کرده و مجالس کنگره و نمایندگان آمریکا نیز تحریم هایی دیگری را تصویب کرده اند.

تصویب تحریم های تازه که بخشی از آن مسائل بانکی و تجاری و انرژی را در بر می گیرد، نگرانی هایی را به دنبال داشته است هر چند مقامات دولتی ایران معتقدند که این تحریم ها بی تاثیر است.

در چهار سال اخیر به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های آمریکا، سرمایه گذاران خارجی به خصوص شرکت های بین المللی فعال در صنعت نفت از همکاری با ایران منصرف شده اند.

Image caption واحدهای تولیدی ایران با کمبود نقدینگی مواجهند

علاوه بر این، محدودیت های مالی بین المللی باعث شده تا این کشور نتواند برای توسعه فعالیت های اقتصادی از منابع مالی بین المللی استفاده کند و برای همین تصمیم گرفته تا از منابع داخلی برای توسعه صنعت نفت استفاده کند.

محدودیت های مالی علیه ایران مشکلاتی را پدید آورده است و دولت ایران سعی دارد راههایی را رفع مشکلات و تامین منابع مالی پیدا کند.

آقای بهمنی می گوید: " ما اجازه می دهیم در داخل بانک خارجی ایجاد شود و خودمان هم در خارج از کشور بانک می زنیم ولی سر و صدا نمی کنیم که چه کار کرده ایم چرا که تحریم ها مسائل بانکی را هم در بر می گیرد."

آقای بهمنی در نشستی با مسئولان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران که بزرگترین تشکل بخش خصوصی به حساب می آید، از بخش خصوصی خواسته تا سرمایه خارجی جذب کنند و بانک مرکزی هم اصل پول و سود آن را تضمین خواهد کرد.

مشکلات داخلی

علاوه بر مشکلات بین المللی، اقتصاد ایران در شرایط رکود به سر می برد و بسیاری از تولید کنندگان ایرانی که از بانکها وام گرفته اند، قادر به بازپرداخت وامها نیستند.

مطالبات معوق بانکها به مرز 50 هزار میلیارد تومان (50 میلیارد دلار) رسید و دولت چند ماه پیش از بانک مرکزی خواست تا یک سال به واحدهای تولیدی فرصت بدهد بلکه آنها بتوانند بدهی های خود را به بانکها بپردازند.

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست مشترک با رئیس کل بانک مرکزی گفت که "بانکها نباید از بخش خصوصی بابت مطالبات آنها جریمه دیر کرد بگیرند."

به گفته آقای آل اسحاق، "کسانی که خود در عدم پرداخت وام ها مقصر نیستند و شرایط پیش آمده در اقتصاد دنیا و کشور آنها را با رکود مواجه کرده باید مورد ملاحظه بیشتری قرار بگیرند."

آقای بهمنی مشکل اصلی صنعت را نقدینگی می داند و می گوید که مسئله دیگر "نچرخیدن کالا و گردش سرمایه است به جایی این که دو ماهه پول برگردد شش ماهه و یک ساله بر می گردد."

رئیس کل بانک مرکزی می گوید که اگر افراد بدهی خود را با بانک ها تسویه کنند بانک ها وام های جدیدی به متقاضیان خواهند داد.

به گفته آقای بهمنی 70 هزار میلیارد تومان (70 میلیارد دلار) پروژه نیمه کاره در کشور وجود دارد و "در این شرایط نباید به سراغ کلید زدن طرح های جدید رفت بلکه باید واحدهای نیمه کاره را سرانجام رساند."

مطالب مرتبط