اقدامات صرفه جویانه اتحادیه اروپا به تفکیک کشورها

یورو
Image caption هدف کوتاه مدت رهبران اتحادیه اروپا بازگرداندن اطمینان از دست رفته به یورو ، واحد پول مشترک اروپا است

همگام با کوشش دولت‌های اروپایی برای کاهش کسر بودجه‌های کلان خود، ‌طرح جدید صرفه‌جویی‌ اقتصادی در اروپا سراسری می شود. شانزده کشور منطقه یورو برای بازگرداندن اطمینان به بازارهای بی ثبات تلاش می‌کنند.

تا امروز بزرگ‌ترین تظاهرات در این ارتباط، در یونان صورت گرفته ولی اعتصابات فراگیر در سایرکشورها نیز در صدر اخبار قرار دارند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای محکم بستن کمربندهایشان چه تدابیری اتخاذ کرده‌اند؟

یونان

یونان خود را ملزم به صرفه‌جویی شدید در هزینه‌ها و افزایش درآمد حاصل از دریافت مالیات برای بازگرداندن وامش کرده است، وامی ۱۱۰ میلیارد یورویی که از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی در اختیار آن کشور قرار داده شده است.

یونان شروع به استفاده از پولی کرده که وام گرفته زیرا کاهش سریع ارزش اوراق قرضه ملی‌، هزینه‌های وام آن کشور را افزایش داده است.

هدف یونان کاهش سریع میزان کسربودجه از ۱۳.۶ درصد درآمد ناخالص ملی به کمتر از ۳ درصد آن تا پایان سال ۲۰۱۴ است. پیمان ثبات اقتصادی اتحادیه اروپا میزان حداکثر ۳ درصد را به عنوان سقف مجاز کسر بودجه در سراسر اتحادیه اروپا تعیین کرده است.

‌اقتصاد یونان به علت مشکل فرار از پرداخت مالیات و فساد اداری در بخش‌های مالیات و گمرک به شدت شکننده شده است.

Image caption یونان خود را ملتزم به صرفه‌جویی شدید در هزینه‌ها کرده است

هم‌‌چنین قرار است این کشور برنامه‌های بازنشستگی زودرس خود را محدود کند. میانگین سن تعیین شده برای بازنشستگی از ۶۱.۴ سال به ۶۳.۵ سال افزایش یافته است.

برنامه یونان برای کاهش ۳۰ میلیارد یورویی بودجه در طول سه سال شامل این موارد می‌شود: لغو پرداخت پاداش به کارگران بخش دولتی، تثبیت حقوق‌ و مستمری‌بازنشستگان بخش دولتی برای حداقل سه سال، افزایش مالیات بر ارزش افزوده و فروش از ۱۹ درصد به ۲۳ درصد و نیز افزایش مالیات بر سوخت ،‌الکل و تنباکو به میزان ۱۰ درصد.

این اقدامات سخت‌گیرانه باعث راه افتادن موجی از اعتصابات در بخش دولتی و بروز خشونت‌هایی در خیابان‌های آتن، پایتخت یونان شده است.

ایتالیا

دولت ایتالیا اقدامات صرفه‌جویانه‌ای را به ارزش ۲۴ میلیارد یورو برای سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تصویب کرده است. میزان صرفه‌جویی حدود ۱.۶ درصد درآمد ناخالص ملی ایتالیا بوده و میزان کسر بودجه را تا زیر سقف مجاز ۳ درصدی اتحادیه اروپا پایین خواهد آورد.

ایتالیا در نظر دارد حقوق کارکنان بخش دولتی را کاهش داده و جلوی استخدام نیروی انسانی جدید را در این بخش بگیرد. مستمری‌ بازنشستگی در بخش دولتی و هزینه‌های دولتهای محلی و استانی نیز هدف قرار گرفته‌اند، هم‌چنین طرح‌هایی برای جلوگیری از فرار مالیاتی وجود دارد.

انتظار می‌رود که وجوه پرداختی به شهرها و دوائر منطقه‌ای به میزان ۱۳ میلیارد یورو کاهش یابد. در سه سال آینده، افزایش حقوق کارکنان بخش دولتی لغو می‌شود. میزان استخدام نیروی انسانی جدید در این بخش به شدت محدود شده و به ازای پنج نیروی منفصل از خدمت، یک نفر نیروی جدید استخدام خواهد شد.

برای شاغلان عالی‌رتبه‌ بخش دولتی نظیر وزیران و اعضای پارلمان که حقوق‌های بالاتری دریافت ‌می‌کنند، کاهش حقوقی تصاعدی تا حد ۱۰ درصد پیش بینی شده ‌است.

موعد بازنشستگی برای کسانی که در سال ۲۰۱۱ به سن بازنشستگی می‌رسند، به مدت ۶ ماه به تعویق افتاده است.

دولت‌های محلی در استان‌هایی که کمتر از ۲۲۰ هزار نفر جمعیت دارند، منحل می‌شوند. این انحلال شامل مراکز مشاوره‌‌ای (‌اتاق فکر‌هایی)‌که بودجه دولتی دریافت می‌کنند، نیز می‌شود.

اسپانیا

برنامه صرفه‌جویی اسپانیا که از ماه ژوئیه آغاز شده، شامل کاهش ۵ درصدی حقوق کارکنان بخش دولتی می‌شود. حقوق‌ها در سال ۲۰۱۱ افزایشی نخواهند داشت.

Image caption در اسپانیا تظاهراتی علیه سیاست های ریاضتی دولت برپا شده است

بیش از ۶ میلیارد یورو از سرمایه‌گذاری‌های بخش دولتی لغو خواهد شد و بعضی از مستمری‌‌ها به حالت تعلیق درخواهند آمد. به صورت کلی، ‌در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مجموعا ۱۵ میلیارد یورو از محل هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

به علاوه، صرفه‌جویی‌های کوچکتری از محل لغو پرداخت کمک‌هزینه نقدی ۲۵۰۰ یورویی به زنانی که تازه بچه دار می شوند، انجام می شود.

بحران اقتصادی طولانی مدت اسپانیا را با یک کسر بودجه ‌عظیم که بیش از ۱۱ درصد درآمد ناخالص آن کشور است، مواجه کرده است. این مقدار بسیار بیش از سقف ۳ درصدی مورد نظر اتحادیه اروپا است.

پس از طرح نجات یونان و وام اعطا شده به آن کشور، مسایل مالی دولت اسپانیا به شدت موشکافی می‌شوند تا مبادا اسپانیا "حلقه ‌ضعیف" بعدی در قلمرو یورو باشد.

فرانسه

فرانسه اعلام کرده که درنظر دارد ظرف سه سال آینده، برنامه‌هایی برای ۴۵ میلیارد یورو صرفه‌جویی و کاهش کسر بودجه به زیر ۳ درصد نرخ رشد ناخالص ملی را اجرا کند.

در نظر است بخشی از این پول از محل مسدود کردن روزنه‌های فرار مالیاتی و لغو اقدامات موقتی تشویق اقتصادی، تامین شود.

همچنین برنامه‌ریزی‌هایی برای اصلاح نظام بازنشستگی و نظام مالیاتی صورت گرفته‌است. این اقدامات شامل افزایش سن بازنشستگی از ۶۰ سال به ۶۲ سال و ملتزم کردن کارمندان به کار به مدت طولانی‌تر برای کسب استحقاق بازنشستگی کشوری می‌شوند.

افراد پردرآمدتر باید یک درصد مالیات بردرآمد بیشتر پرداخت کنند.

بریتانیا

دولت ائتلافی جدید بریتانیا اعلام کرده درنظر دارد در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بالغ بر ۶.۲ میلیارد پوند صرفه‌جویی کند. این دولت تاکید کرده که این اقدام تنها اولین قدم از یک برنامه ریاضت اقتصادی مفصل است، برنامه ای با هدف کاهش کسر بودجه عظیم ۱۵۶ میلیارد پوندی که بیش از ۱۱ درصد درآمد ناخالص ملی ‌است.

بیشترین صرفه‌جویی بخش‌های اداری، در بخش‌های تجارت و مهارت‌ها و نوآوری و به میزان ۸۳۶ میلیون پوند صورت می‌‌گیرد.

دولت دیوید کامرون امیدوار است که بتواند از طریق ایجاد تاخیر در قراردادها و پروژه‌های دولتی و کاهش هزینه‌های مشاوره و سفرهای کاری، هزینه‌هایش را به میزان زیادی کاهش داده و از حجم بنگاه‌های دولتی که چون زالو به بدنه دولت چسبیده‌اند، بکاهد .‌

آلمان

Image caption آلمان هم درصدد کاهش کسری بودجه خود است

دولت آلمان برنامه‌ای پیشنهاد کرده که با اجرای آن تا سال ۲۰۱۴، کسر بودجه تا میزان ۸۰ میلیارد یورو ،یعنی سه درصد درآمد ناخالص ملی کاهش پیدا می‌کند.

میزان کسر بودجه در سال ۲۰۰۹ حدود ۳.۱ درصد بوده ولی پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این میزان تا ۵ درصد افزایش پیدا کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید: "آلمان فرصت ممتازی دارد که به یک نمونه خوب (‌از صرفه‌جویی)‌تبدیل شود."

این برنامه‌ها شامل کاهش میزان یارانه به والدین، ‌کاهش ۱۰ هزار شغل دولتی در طول ۴ سال و افزایش مالیات بر انرژی هسته‌ای است. بازسازی کاخ شهرداری برلین که از دوران باروک برجای مانده نیز به تعویق خواهد افتاد.

جمهوری ایرلند

دولت ایرلند تنها در طول یک سال، ‌سه برنامه ریاضت اقتصادی را ارائه کرده ‌است.

در ماه دسامبر سال گذشته، بودجه دولت برای سال ۲۰۱۰ با کاهش ۵ درصدی حقوق تمام کارکنان دولت و محدود ساختن پوشش تامین اجتماعی، به میزان ۴ میلیارد یورو کاهش یافت.

این اقدامات شامل کاهش ۷۸۰ میلیون یورو از بودجه تامین‌اجتماعی و ۹۶۰ میلیون یورو از پروژه‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

مزایای حق اولاد، ماهانه ۱۶ یورو کاهش یافته و مبلغ آن به ‌۱۵۰ تا ۱۸۷ یورو در ماه محدود شده است. هم چنین مالیاتی به میزان ۱۵ یورو برای تولید هر تن دی اکسید کربن تولیدی وضع شده است.

در حال حاضر مقدار کسر بودجه ایرلند بالغ بر ۱۲ درصد درآمد ناخالص ملی است . دولت در نظر دارد این مقدار را در چند مرحله کاهش داده و به ۲.۹ درصد در سال ۲۰۱۴ برساند.

پرتقال

دولت سوسیالیست خوزه سوکراتس مجموعه‌ای از اقدامات صرفه‌جویانه را برای کاهش کسر بودجه تا حد ۷.۳ درصد در سال جاری و ۴.۶ درصد در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده ‌است.

افراد پردرآمد بخش دولتی و از آن جمله سیاستمداران، شاهد کاهش ۵ درصدی حقوق خود خواهند بود.

مالیات بر ارزش افزوده کالاها یک درصد افزایش خواهد یافت و کسانی که درآمدی بیش از ۱۵۰ هزار یورو دارند شاهد یک جهش در مقدار مالیات بر درآمدشان بوده و تا سال ۲۰۱۳ با نرخ مالیات ۴۵ درصدی مواجه خواهند شد.

تا سال ۲۰۱۳ هزینه‌های نظامی به میزان ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده و دولت احداث دو خط آهن سریع‌السیر در مسیر‌های لیسبون به پورتو و پورتو به ویگو را به تاخیر خواهند انداخت.

مطالب مرتبط