افزایش شدید مصرف برق در ایران

Image caption دولت نگران است که دوباره ناچار شود، در ساعاتی از شبانه روز برق مناطقی از کشور را قطع کند

مصرف برق در خرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته و وزارت نیرو اعلام کرده که مشترکان پرمصرف برق را جریمه خواهد کرد.

محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق گفته است در خرداد ماه امسال مصرف برق به ۳۹ هزار مگاوات در روز رسیده که نسبت به خرداد ماه سال گذشته ۱۸ درصد رشد نشان می دهد.

به گفته معاون وزیر نیرو، در ساعات پیک مصرف (اوج مصرف) در خرداد ماه سال گذشته روزانه ۳۳ هزار مگاوات برق مصرف شد.

بنابر گزارش وزارت نیرو، اوج مصرف برق در ساعت های ۱۲ تا ۱۶ عصر و ۱۹ تا ۲۳ شب است و نیروگاهها با تمام ظرفیت کار می کنند.

این وزارتخانه از مردم خواسته برای این که با خاموشی مواجه نشوند، در ساعات اوج مصرف برق از وسایل پر مصرف استفاده نکنند.

در عین حال وزارت نیرو هشدار داده است که مشترکان پرمصرف را جریمه خواهد کرد.

مجید نامجو وزیر نیرو به خبرگزاری مهر گفته که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با جریمه مشترکان پرمصرف برق موافقت کرده است.

به گفته وزیر نیرو، ابتدا مشترکان پر مصرف دولتی جریمه خواهند شد و بعد نوبت به بقیه می رسد.

آقای نامجو گفته که فهرست مشترکان پر مصرف برق توسط وزارت نیرو تهیه شده و آنها باید قیمت تمام شده برق را بپردازند.

هزینه تولید برق بالاست و برقی که با قیمت بالا تولید می شود با قیمت های پائین به مصرف کنندگان فروخته می شود و همین قیمت پائین باعث شده تا مصرف به شدت افزایش یابد.

در سال ۱۳۸۳دولت دوم محمد خاتمی طرح افزایش سالانه قیمت ها را در دست اجرا داشت که مجلس هفتم جلوی ادامه اجرای این طرح را گرفت. نمایندگان با تصویب طرح تثبیت قیمت ها، مانع افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات که برق هم از جمله آن بود، شدند.

این تصمیم درآمدهای وزارت نیرو را به شدت کم کرد و این وزارتخانه در پرداخت بدهی های خود با مشکل مواجه شد به طوری که پیمانکاران فعال در صنعت برق، بارها طی نامه هایی از دولت خواسته اند طلب هایشان را بپردازد.

بنابر گزارشها، بخشی از بدهی پنج هزار میلیارد تومانی (پنج میلیارد دلاری) پرداخت شده و دولت امیدوار است با تصویب لایحه حذف یارانه ها در مجلس، برق به قیمت های واقعی و تمام شده در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد تا با بخشی از این درآمدها، سرمایه گذاری لازم در بخش برق صورت بگیرد.

ایران در سالهای گذشته چند بار در تابستان یک دوره خاموشی را پشت سر گذاشته است و این نگرانی وجود دارد که دوباره آن وضعیت تکرار شود.

آقای نامجو می گوید که تابستان امسال درجه حرارت هوا در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بوده و "در روزهای اخیر درجه حرارت هوا در بیش از ۱۶ شهر کشور بیش از ۵۰ درجه گزارش شده است و از این رو برای حفظ پایداری شبکه مجبور به استفاده از واحدهای نیروگاهی کشور با ظرفیت کامل شده ایم."

مطالب مرتبط