وزیر بهداشت: زنان باردار و کودکان آب تهران نخورند

مرضیه وحید دستجردی
Image caption وزیر بهداشت می گوید که زنان باردار و کودکان از آب های بسته بندی شده استفاده کنند

مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت ایران از زنان باردار و کودکان تهرانی خواسته که به خاطر وجود نیترات در آب شهری تهران، از آب معدنی استفاده کنند.

به گفته خانم دستجردی، آبی که نیترات بالا دارد در دستگاه گردش خون کودک تاثیر می گذارد و سلامت وی را به خطر می اندازد.

وزیر بهداشت در عین حال تاکید کرده که بر اساس بررسی ها، آب شهری تهران "برای سلامت عمومی مشکلی ایجاد نکرده است."

بنابر گزارشها، وزارت نیرو گزارشی در مورد آلودگی آب برخی از مناطق تهران تهیه کرده و خانم دستجردی می گوید: "بر اساس این گزارش، میزان نیترات در برخی مناطق تهران بالاتر از حد مجاز است."

در سالهای گذشته گزارشهای متعددی در باره آلودگی آب آشامیدنی تهران منتشر شده است اما در بسیاری از موارد دولت وجود آلودگی در آب را تکذیب کرده است.

خانم دستجردی اشاره ای به میزان نیترات موجود در آب تهران نمی کند اما می گوید:"این میزان نگران کننده نیست و وزارت نیرو در جهت رقیق کردن آب شهری اقدام کرده است."

برخی تصور می کنند که جوشاندن آب، ناخالصی ها را برطرف می کند اما وزیر بهداشت می گوید که "جوشاندن آب نمی تواند نیترات را کنترل کند."

آب تهران از رودخانه ها، سدها و منابع زیر زمینی تامین می شود و برخی گزارشها نشان می دهد که عمده آب های آلوده به نیترات مربوط به چاه هایی است که بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران را تامین می کنند.

برخی کارشناسان محیط زیست بر این باورند که افزایش شدید نتیرات آب های زیرزمینی مربوط به کودهای نیترات است. کودهای نیترات در زمین های کشاورزی استفاده می شود و بخشی از این نتیرات که جذب گیاهان نمی شود، وارد آب های زیر زمینی می شود.

به عقیده این کارشناسان، فاضلاب های خانگی و شهری نیز مقادیر زیادی نیترات دارند و عمده این نیترات نیز وارد آب های زیر زمینی می شود.

در استانداردهای بین المللی میزان نیترات در آب حدود 50 میلی گرم در هر لیتر آب است اما کارشناسان بهداشتی می گویند همین مقدار نیترات نیز اگر در دارازمدت نوشیده شود، عوارضی برای مصرف کننده دارد.

دانشگاه شهید بهشتی تهران تحقیقاتی در مورد آلودگی آب تهران به نیترات انجام داده و بررسی های کارشناسان این دانشگاه در بخشی از مناطق شرق تهران نشان می دهد که میزان نیترات بیشتر از حد مجاز بوده است اما کارشناسان این دانشگاه معتقدند که این تحقیقات موردی بوده و برای رسیدن به نتایج قطعی باید بررسی های مستمر و داراز مدت انجام داد.