افت ۵ درصدی فروش مسکن در آمریکا

مسکن فروشی
Image caption انتظار می رود رقم فروش مسکن طی چند ماه آینده همچنان کاهش یابد

فروش مسکن در آمریکا در طی ژوئن برای دومین ماه متوالی در آمریکا کاهش یافت و ۵ درصد افت کرد.

انجمن بنگاههای معاملاتی مسکن آمریکا گزارش کرده است که تا پایان ماه ژوئن رقم سالانه فروش مسکن ۵/۳۷ میلیون بوده است.

این رقم ۹/۸ درصد بالاتر از سال گذشته است که رکود اقتصادی این کشور را فرا گرفته بود. اما از سوی دیگر حدود ۷ میلیون پایین تر از اوج رونق اقتصادی سالهای پیش از آن است.

علاوه بر این رقم خانه های فروش نرفته با ۲/۵ درصد افزایش به حدود ۴ میلیون رسیده است.

تعداد خانه های فروش نرفته پیش از بحران اقتصادی حدود ۲/۵ میلیون بود، اما در اوج این بحران در سال ۲۰۰۸ به ۴/۶ میلیون رسید.

افزایش تعداد خانه های فروش نرفته احتمالا به کاهش بهای مسکن کمک خواهد کرد.

با انقضای اعتبار مالیاتی ۸۰۰۰ دلاری دولت به خریداران منزل در آوریل گذشته، بسیاری پیش بینی می کردند که انگیزه خریداران بالقوه کاهش یابد و بهای مسکن نیز افت کند.

بیشتر مشتریان کوشش کردند تا پیش از پایان این مهلت خرید خود را انجام دهند. به این ترتیب هم اکنون میزان تقاضا کاهش یافته است.

لارنس یون اقتصاددان انجمن بنگاه های معاملاتی مسکن آمریکا می گوید تنها هنگامیکه میزان بیکاری کاهش یابد فروش مسکن به سطح "صحیح" خود باز می گردد.

افرادی که تا پیش از ضرب الاجل یاد شده قرارداد خرید را منعقد کرده اند، تا پایان سپتامبر مهلت دارند مراحل اداری و محضری را به پایان رسانند.

آمار این خریدها در ماه های بعدی محاسبه خواهد شد که این رقم فروش مسکن را تا ماه سپتامبر همچنان کمی بالاتر نگاه خواهد داشت.

به گفته کارشناسان با پایان یافتن تاثیر این اعتبار مالیاتی طی دو ماه آینده، انتظار می رود رقم فروش مسکن از این نیز پایین تر برود.

مطالب مرتبط