تصمیم بی پی برای شروع حفاری چاه های نفت دریایی لیبی

چاه نفت در خلیج مکزیک
Image caption در پی نشت نفت در خلیج مکزیک و ناتوانی بی پی برای مهار آن، در مورد سابقه عملکرد این شرکت از نظر حفاظت از محیط زیست و رعایت ایمنی نگرانی های زیادی ابراز شده است

شرکت نفتی بی پی اعلام کرده است ک عملیات حفاری چاه نفت در آبهای عمیق نزدیک به سواحل لیبی را در ظرف چند هفته آینده شروع می کند.

سخنگوی بی پی هنگام اعلام این خبر بر این نکته تاکید کرد که این شرکت درس هایی را که از نشت نفت در خلیج مکزیک گرفته در نظر خواهد داشت.

اعلام این خبر در حالی است که در پی نشت نفت در خلیج مکزیک و ناتوانی بی پی برای مهار آن، در مورد سابقه عملکرد این شرکت از نظر حفاظت از محیط زیست و رعایت ایمنی در ارتباط با استخراج نفت، نگرانی های زیادی ابراز شده است.

این عملکرد همچنین سبب شده که شماری از اعضای کنگره آمریکا نحوه اعطای قرارداد استخراج نفت و گاز از حوزه های دریایی لیبی به شرکت نفتی بی پی را مورد بررسی قرار داده و مسئله احتمال ارتباط بین آزادی عبدالباسط المقراحی، عامل بمبگذاری در یک هواپیمای آمریکایی بر فراز اسکاتلند با اعطای امتیاز استخراج نفت لیبی به بی پی را مطرح کنند.

میدان نفتی دریایی لیبی در خلیج سیرت، در عمق هزار و هفتصد متری سطح آب قرار داشته و در مقایسه با چاه نفت واقع در خلیج مکزیک در عمق بیشتری واقع است.

سخنگوی بی پی گفت که در قرارداد ناظر بر استخراج نفت با لیبی، حفر پنج حلقه چاه نفت تصریح شده است.

وی افزود حفر این چاه ها حدود شش ماه یا بیشتر، طول خواهد کشید و تاکید کرد که بی پی با خطرهایی که ممکن است بر سر راه باشد بسیار جدی برخورد می کند و ماهها وقت صرف برنامه ریزی برای این عملیات شده است.

شرکت نفتی بی پی، قرارداد ناظر بر بهره برداری از این میدان نفتی را در سال 2007 امضا کرد.

اکنون روشن شده است که بی پی برای حصول توافق دولت بریتانیا با لیبی برای آزادی عبدالباسط المقراحی، فعالیت کرده بود.

ولی بی پی هرگونه دخالت و شرکت در مذاکرات سال گذشته را که منجر به آزادی وی شد، رد کرده است.

دولت محلی اسکاتلند هم که حکم آزادی المقراحی را به دلیل ابتلای وی به بیماری سرطان و استناد به این که تا چند ماه بیشتر زنده نخواهد بود، صادر کرده بود ادعای سناتورهای آمریکایی را تکذیب کرده است.

یک کمیته مجلس سنای آمریکا قرار است در هفته جاری رسیدگی به این مسئله را شروع کند.

در جریان سقوط هواپیمای آمریکایی بر فراز لاکربی در اسکاتلند در سال1988، دویست و هفتاد نفر کشته شدند که بیشتر آنها آمریکایی بودند.

مطالب مرتبط