چین از رابطه تجاری خود با ایران دفاع کرد

پرچم ایران و چین
Image caption چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به تحریم های این شورا علیه ایران رای مثبت داده بود

دولت چین در واکنش به فشارهای آمریکا در خصوص کاهش روابط تجاری و معاملات نفتی با ایران، از سیاست های خود دفاع کرد.

جیانگ یو، سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره در اظهاراتی که روز پنجشنبه، 5 اوت (14 مرداد) در روزنامه ای چینی منتشر شده گفت: "داد و ستد چین با ایران، روابط عادی تجاری است که منافع کشورهای دیگر و جامعه جهانی را به خطر نمی اندازد."

او افزود: "چین به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل همواره قطعنامه های این شورا را رعایت کرده است."

گفته های خانم جیانگ در پاسخ به اظهارات رابرت آینهورن، مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا و مسئول نظارت بر تحریم های ایران و کره شمالی در این وزارتخانه است که گفته بود چین باید تحریم های بین المللی علیه ایران را رعایت کند و روابط تجاری و معمالات نفتی خود را با این کشور کاهش دهد.

کشورهای غربی معتقدند که روابط تجاری چین و ایران، از تاثیر تحریم ها بر ایران بر کاهش فعالیت های هسته ای ایران می کاهد.

این در حالی است که امروز (پنجشنبه) مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران برای مذاکره با مسئولان بخش انرژی دولت چین به پکن سفر کرده است.

Image caption مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران برای مذاکره با مسئولان بخش انرژی دولت چین به پکن سفر کرده است

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای میرکاظمی قرار است در این سفر درباره سرمايه گذاری هاي مشترک ايران و چين و گسترش همکاری های دوجانبه با مقام های چینی گفت و گو کند.

بنا به این گزارش همکاری در طرح توسعه ميدان نفتی مسجدسليمان، آزادگان شمالی و جنوبی، يادآوران و ميدان گازی پارس جنوبی از جمله پروژه های مشترک ایران و چین در بخش انرژی است.

با آنکه چین در دور چهارم قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران رای مثبت داد، اما همواره گفته است که روابط دیپملماتیک و مذاکره بهترین راه حل برای مسئله برنامه های هسته ای ایران است.

چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت دنیا پس از آمریکا، نیاز مبرمی به نفت دارد که بخش بزرگی از آن توسط ایران تامین می شود.

بنا بر آمار دولت چین، در شش ماه نخست سال جاری میلادی بیشترین نفت خام مورد نیاز این کشور پس از عربستان سعودی و آنگولا، از ایران وارد شده است که مقدار آن حدود 9 میلیون تن بوده است.

اما آمریکا از افزایش معاملات نفتی چین با ایران ناخشنود است و نگران است که این روابط نه تنها قدرت تحریم های علیه ایران را کمرنگ کند، بلکه منجر شود کشورهای آسیایی دیگر نیز حضور خود را در بازارهای نفتی ایران و سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور افزایش دهند.

مقام های ارشد آمریکایی در حال حاضر به کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن و امارات عربی متحده سفر کرده اند تا بر آنها فشار بیاورند که تحریم ها علیه ایران را به طور کامل اجرا کنند.

مطالب مرتبط