مشتریان بدحساب و خوش حساب بانک ها معرفی شدند

اسکناس
Image caption تلاش بانک مرکزی برای وادار کردن بدهکاران بانکی برای پرداخت بدهی هایشان بی ثمر بوده است

بانک مرکزی ایران فهرستی از بدهکاران عمده و مشتریان بدحساب و خوش حساب بانک ها و موسسات اعتباری را منتشر کرده است.

این فهرست ها به منظور اجرای آیین نامه وصول مطالبات معوق و اعمال سیاست های تشویقی و تنبیهی برای مشتریان اعلام شده است.

بر این اساس نام ۶۵ مشتری بدحساب و ۴۰ مشتری خوش حساب در اختیار شبکه بانکی ایران قرار گرفته است.

بانک ها و موسسات اعتباری موظف شده اند محرومیت هایی را برای مشتریان بدحساب و بدهکاران عمده و مشوق هایی را برای مشتریان خوش حساب در نظر بگیرند.

از جمله محرومیت های تنبیهی برای بدهکاران، دریافت وجه التزام، عدم اعطای تسهیلات و عدم تحویل دسته چک و افتتاح حساب جاری جدید اعلام شده است.

مشتریان خوش حساب نیز بر اساس اعلام بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات در اولویت قرار خواهند گرفت و مشمول تخفیف در نرخ کارمزد خدمات بانکی خواهند شد.

بانک های ایرانی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان (۵۰ میلیارد دلار) از مشتریان خود طلب دارند و نمی توانند طلب های خود را وصول کنند.

این طلب هنگفت از وام هایی است که بانک ها به مشتریان خود داده اند، ولی مشتریان از پرداخت اقساط وام ها خودداری کرده اند.

مجازات ها و مشوق های بانکی مشوق ها برای مشتریان خوش حساب:۱- در اولویت قرار دادن مشتری برای دریافت تسهیلات و یا خدمات بانکی۲- تخفیف در نرخ کارمزد خدمات بانکی محرومیت‌ها برای مشتریان بدحساب و بدهکاران عمده :۱- دریافت وجه ‌التزام (جریمه تاخیر تادیه معادل نرخ سود قراردادی به علاوه شش درصد)۲- عدم اعطای هرگونه تسهیلات ارزی یا ریالی۳- عدم گشایش اعتبارات اسنادی۴- عدم تحویل دسته چک و افتتاح حساب جاری جدید۵- محرومیت استفاده از تمامی تسهیلات و مشوق‌های صادراتی

بانک ها که با کمبود منابع روبه رو هستند، سعی دارند تا به هر شکل ممکن دست کم بخشی از طلب های خود را وصول کنند.

تنبیه بدهکاران

دولت سال گذشته آئین نامه ای را تصویب کرد تا مجازات هایی برای کسانی در نظر گرفته شود که از بانک وام گرفته اند ولی آن را پس نمی دهند.

بنابر این آئین نامه، به مشتریان بدحساب، وام جدید (ارزی و ریالی) داده نمی شود و اگر دسته چک آنها تمام شود، دسته چک تازه نیز به آنها داده نخواهد شد.

این کار در مورد کسانی اعمال خواهد شد که بیشتر از ۵۰ میلیون تومان بدهی به بانک ها دارند.

بنابر مصوبه مذکور، بانک ها در زمان پرداخت وام، قراردادهایی با مشتریان امضا می کنند که بر اساس آن اگر مشتری نتواند وامی که از بانک گرفته پس بدهد، بانک ها می توانند طلب های خود را از حساب ضامن بدون حکم قضایی برداشت کنند.

استفاده از ضامن در قراردادهای بانکی همواره به این معنی بوده که در صورت ناتوانی مشتری بانک در بازپرداخت وام، بانک ها بتوانند از حساب ضامن، طلب خود را وصول کنند اما این کار دارای مراحلی طولانی بود اما در مصوبه جدید این کار می تواند با دستور بانک و بدون حکم قضایی انجام شود.

علاوه بر این، مشتریان به نسبت مدت زمانی که در پرداخت اقساط وام ها کوتاهی کنند، جریمه خواهند شد.

کارشناسان اقتصادی می گویند که همه این برنامه ها در شرایطی می تواند نتیجه بخش باشد که شرایط اقتصادی به ثبات برسد و گرنه دولت نمی تواند با گذاشتن محدودیت های بیشتر جلوی افزایش طلب های بانکی را بگیرد.

مطالب مرتبط