علی لاریجانی یک قانون دیگر را به جای احمدی‌نژاد ابلاغ کرد

لاریجانی و احمدی نژاد
Image caption خودداری رئیس جمهوری از ابلاغ چند قانون مصوب نمایندگان، باعث رویارویی مجلس و دولت شده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، با پایان یافتن مهلت رئیس جمهوری برای ابلاغ یک قانون دیگر مصوب مجلس، شخصا این قانون را ابلاغ کرد.

به گزارش پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس، رئیس مجلس امروز ۱۶ مرداد (۷ اوت) قانون "تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره‌برداری" را برای درج به روزنامه رسمی کشور فرستاد.

آقای لاریجانی پیش از این هم در پی تاخیر رئیس جمهوری در ابلاغ چند قانون از جمله قانون اختصاص ۲ میلیارد دلار برای کمک به مترو و قانون اصلاح قانون تجمیع انتخابات دوره پنجم شوراها با دوره یازدهم ریاست جمهوری، این قوانین را برای اجرا ابلاغ کرده بود.

در اظهار نظری در مورد ابلاغ مصوبات مجلس توسط رئیس قوه مقننه، امروز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: "کار رئیس مجلس در این جهت قانونی است و اساسا طبق قانون در صورت عدم ابلاغ قوانین مصوب از سوی رئیس جمهوری، رئیس مجلس می‌تواند آنها را ابلاغ کند".

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در مورد ابزارهای برخورد با تعلل دولت در اجرای مصوبات مجلس اظهار داشت: "ما از همه نهادها تقاضا داریم مصوباتی که مراحل قانونی خود را طی کرده را به مرحله اجرا درآورند. شورای نگهبان در این رابطه ابزار قانونی در اختیار ندارد، ولی دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و مجلس شورای اسلامی ابزارهای نظارتی لازم در این جهت را دارا هستند".

در همین ارتباط، علی لاریجانی روز ۲ مرداد با انتقاد از اجرا نشدن برخی قوانین مصوب مجلس توسط دولت گفته بود: "قانون می گوید رئیس جمهور در یک زمان مشخصی باید قانون را ابلاغ کند که اگر در این موعد مقرر ابلاغ قانون صورت نگیرد، از طریق رئیس مجلس قانون ابلاغ می شود."

آقای لاریجانی در اظهار نظر دیگری در روز ۹ مرداد، در مورد امکان طرح سوال مجلس از رئیس جمهوری به خاطر "تعلل دولت در اجرای برخی قوانین مصوب مجلس و اجرای ناقص برخی دیگر از مصوبات" گفته بود که عده ای از نمایندگان در این مورد "اظهارنظر کرده‌اند"، اما هنوز زمان این کار فرا نرسیده است.

مطالب مرتبط