قرارداد ۲۵۰میلیون دلاری شرکت ملی گاز با قرارگاه خاتم الانبیاء

Image caption ارزش قرارداد جدید حدود 250 میلیون دلار اعلام شده است

شرکت ملی گاز ایران ساخت یک خط لوله ۲۷۰ کیلومتری را به ارزش حدود ۲۵۰ میلیون دلار به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران واگذار کرده است.

خبرگزاری مهر گزارش داده که این پروژه به صورت ترک تشریفات (مناقصه) به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء داده شده است.

این خط لوله ادامه خط لوله ای است که گاز میدان پارس جنوبی را به ایرانشهر در سیستان و بلوچستان منتقل می کند. قرار است این خط لوله جدید از ایرانشهر تا مرز پاکستان ساخته شود.

بخش اول این خط لوله که اکنون در دست ساخت است، حدود چهار سال پیش با قراردادی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد.

این بزرگترین پروژه در صنعت نفت بود که تا آن زمان به سپاه پاسداران داده شده بود. بعد ها قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران اجرای پروژه های دیگری را در صنعت نفت بر عهده گرفت.

ساخت بخش اول این خط لوله بدون رعایت مقررات مربوط به برگزاری مناقصه به طور خاص به قرارگاه خاتم الانبیاء داده شده بود و بنابر گزارش ها، بخش دوم نیز به همین شکل به این نهاد وابسته به سپاه پاسداران داده شده است.

اخیرا قرارگاه خاتم الانبیاء در حالی از توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی کناره گیری کرد که وزارت نفت توسعه بخش بزرگی از پارس جنوبی را بدون برگزاری مناقصه در اختیار شرکت های وابسته به خاتم الانبیاء قرار داد.

در چهار سالی که از فعالیت خاتم الانبیاء در فازهای ۱۵ و ۱۶ می گذشت این قرارگاه مدام از کمبود منابع مالی شکایت داشت و حتی طرح استفاده از حساب ذخیره ارزی را نیز دنبال می کرد اما علت کناره گیری خاتم الانبیاء، تحریم های بین المللی علیه این نهاد وابسته به سپاه اعلام شد.

این در حالی است که چند روز پیش از کناره گیری خاتم الانبیاء از این فازها، وزارت نفت قراردادهایی به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد دلار برای اجرای شش فاز پارس جنوبی با شرکت های داخلی امضا کرد که بخش عمده آن به شرکت های وابسته به خاتم الانبیاء رسید.

مشخص نیست که اگر علت اصلی کناره گیری، تحریم های بین المللی بوده این نهاد چگونه خواهد توانست پروژه های جدید را که چندین برابر پروژه قبلی است، اجرا کند.

ایران می گوید که با اجرای قرارداد جدید و ساخت خط لوله انتقال گاز ، این کشور از این خط لوله علاوه بر توزیع گاز در مناطق سیستان و بلوچستان، گاز صادراتی خود را به پاکستان منتقل خواهد کرد.

ایران بعد از سالها مذاکره با هند و پاکستان برای صادرات گاز تنها با پاکستان بر سر صادرات گاز به توافق رسید و قرار است این کشور از فروردین سال ۱۳۹۳ خورشیدی روزانه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

البته حجم این قرارداد یک سوم، پیش بینی اولیه است. ابتدا قرار بود سهم گاز پاکستان در خط لوله موسوم به صلح، ۶۰ میلیون متر مکعب باشد و هند نیز ۹۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

هند به دلیل اختلافاتش با پاکستان و فشارهای آمریکا در نیمه راه از مذاکرات کنار رفت و ایران با پاکستان به توافق رسید.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست