به روز شده:  17:01 گرينويچ - سه شنبه 17 اوت 2010 - 26 مرداد 1389

بریتانیا

آسمان لندن هر روز خط خطی می شود

تصویری از یک هواپیمای مسافربری که از فراز خیابان های لندن می گذرد

از شش فرودگاه بزرگ بریتانیا در سال گذشته بیش از ۱۴۵ میلیون مسافر به ۱۷۹ مقصد جهان پرواز کردند

لندن از معدود شهرهایی است که در یک روز آفتابی، در هر لحظه می توان پنج، شش هواپیما را همزمان در آسمان آن دید. خطوط به جا مانده از هواپیماهایی که از فراز این ابرشهر عبور می کنند، هر روز نقوشی درهمباف را ترسیم می کند.

اما این آسمان پرتردد، امسال روزهای خلوت هم به خود دیده است. روزهایی که گاه بر اثر خاکستر افشانی آتشفشان‌های ایسلند و گاه به خاطر اعتصاب خدمه پرواز خطوط هوایی بریتانیا، بدون خط خطی شدن به غروب رسیدند.

پس از تعطیلی چند روزه آسمان بریتانیا در ماه آوریل سال جاری که چند صد میلیون پوند خسارت برای خطوط هواپیمایی بریتانیا و جهان بر جای گذاشت، اکنون کارگران بخش های مختلف فرودگاه‌ها تهدید کرده اند که در صورت افزایش پیدا نکردن دستمزدشان، بار دیگر آسمان جزیره را خلوت خواهند کرد.

چنانچه این اعتصاب شکل عملی به خود گیرد، فرودگاه های هیترو و استنستد لندن، ساتهمپتون، ادینبورگ و گلاسکو تعطیل خواهند شد و میلیون ها مسافر در میانه تعطیلات تابستانی سرگردان خواهند شد.

برای دانستن وسعت فعالیت های بریتانیا کافی است بدانیم که شش فرودگاه تحت نظارت اداره کنترل فرودگاه‌های بریتانیا (بی ای ای BAA) در سال گذشته میلادی به بیش از ۱۴۵ میلیون مسافر خدمات ارایه دادند.

فردوگاه اصلی لندن (هیترو) که دومین فرودگاه پرتردد جهان محسوب می‌شود، در سال گذشته میلادی، جمعیتی افزون بر ۶۵ میلیون مسافر را راهی ۱۷۹ مقصد در سراسر جهان کرده است.

فردوگاه اصلی لندن (Heathrow) که دومین فرودگاه پرتردد جهان محسوب می‌شود، در سال گذشته میلادی، جمعیتی افزون بر ۶۵ میلیون مسافر را راهی ۱۷۹ مقصد در سراسر جهان کرده است.

اکنون فرودگاه‌های لندن به یکی از اصلی‌ترین مقصدهای پروازهای اروپایی و مرکزی برای پروازهای بین المللی تبدیل شده اند.

لندن دارای پنج فرودگاه بین المللی است که فرودگاه های هیترو و گت‌ویک بزرگترین آنها محسوب می شوند.

مساحت فرودگاه هیترو، یک هزار و ۲۲۷ هکتار است که به پنج ترمینال تقسیم شده و بیش از ۹۰ خط هوایی از این فرودگاه برای انجام پروازهای خود استفاده می کنند.

تعداد کارمندان رسمی این فرودگاه ۴۳۰۰ نفر است و در سراسر بریتانیا مجموعا بیش از ۱۷۰ هزار نفر شغلی مرتبط با فعالیت های فرودگاه هیترو دارند.

'گذر همه به هیترو می افتد'

شهرت فرودگاه هیترو لندن به حدی است که کم کم ضرب المثلی در رابطه با آن بر سر زبان‌ها افتاده است.

بسیاری از شهروندان آمریکا و کانادا هنگامی که برای سفری اروپایی برنامه ریزی می کنند، به یکدیگر می گویند: "هرکس بالاخره روزی گذرش به هیترو خواهد افتاد."

این ضرب المثل بیانگر حجم بالای تردد مسافران از این فرودگاه است و به تازگی شهرداری لندن از آلودگی آسمان پایتخت به علت تردد فراوان هواپیماها سخن گفته است.

فرودگاه‌های جان اف کندی نیویورک، دبی، دوبلین، آمستردام و هنگ کنگ اصلی ترین مقصدهایی هستند که پروازهای فرودگاه هیترو به آنها ختم می شود.

نخستین ترمینال فرودگاه هیترو در سال ۱۹۵۲ و با مساحتی نزدیک به ۵۰ هزار متر مربع آغاز به کار کرد و آخرین ترمینال آن هم (ترمینال ۵) در سال ۲۰۰۸ با ظرفیتی بیش از ۳۵۰ هزار مترمربع به مجموعه پنجگانه هیترو پیوست.

فرودگاه هیتثرو لندن

 • فرودگاه هیترو لندن
  فرودگاه هیترو لندن با پنج ترمینال اصلی دومین فرودگاه پرتردد جهان است.
 • فرودگاه هیترو لندن
  نخستین ترمینال فرودگاه هیترو در سال 1952 میلادی (1331 شمسی) در مساحتی نزدیک به 50 هزار متر مربع احداث شد.
 • فرودگاه هیترو لندن
 • فرودگاه هیترو لندن
  در سال گذشته میلادی بیش از 145 میلیون نفر از فرودگاه‌های بزرگ بریتانیا مسافرت کرده اند.
 • فرودگاه هیثرو لندن
  آسمان لندن از شلوغ ترین آسمان های جهان به لحاظ تردد هواپیماهای مسافربری است

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.