۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی به فروش رفت

پارس جنوبی
Image caption ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، شش میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی منتشر می کند.

اولین مرحله از فروش اوراق مشارکت ریالی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان (۵۰۰ میلیون دلار) در بانک صادرات عرضه شد و در مدت پنج ساعت همه آن به فروش رفت.

سود این اوراق که در شعب بانک صادرات ایران به نمایندگی از شرکت نفت و گاز پارس عرضه شده، ۱۶ درصد است.

پرداخت اصل پول و سود آن از سوی شرکت ملی نفت ایران تضمین شده است.

با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد ایران به نظر می رسد علت استقبال مردم از خرید این اوراق، مطمئن بودن از سودده بودن این طرح است.

این اولین باری است که برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی که نیمی از ذخایر گازی ایران را در خود جای داده، اوراق مشارکت ریالی منتشر شده می شود.

قرار است اواخر شهریور ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی منتشر شود.

بر اساس قانون بودجه سال جاری، به دولت اجازه داده شده است برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی ۳ هزار میلیارد تومان (معادل سه میلیارد دلار) اوراق مشارکت ریالی و به همین میزان اوراق مشارکت ارزی منتشر کند.

تا به حال وزارت نفت در سه مرحله ۷۵۰ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی فروخته است.

فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی بعد از آن در دستور کار دولت ایران قرار گرفت که این کشور در تامین منابع مالی برای اجرای پروژه های نفت و گاز با مشکلات مالی گسترده ای به خصوص در بازارهای بین المللی رو به رو شد.

در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی رغبت چندانی برای همکاری با ایران نشان نمی دهند و برخی شرکت های بزرگ نفتی که در سالهای گذشته با ایران در اجرای پروژه های نفتی همکاری می کردند، تمایلی به همکاری ندارند.

اصرار ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن قطعنامه های تنبیهی شورای امنیت سازمان ملل باعث شده تا سرمایه گذاران خارجی به خصوص شرکت های بین المللی فعال در نفت و گاز تمایلی به همکاری با ایران نشان ندهند.

برای همین در بودجه امسال پیش بینی شده، دولت بیشتر از ده میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی منتشر کند که بخشی از درآمدهای حاصل از فروش این اوراق صرف توسعه میدان گازی پارس جنوبی خواهد شد.

ایران در سی سال گذشته یک بار در اوایل دهه هشتاد خورشیدی کمتر از یک میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی در بازارهای بین المللی منتشر کرد که با استقبال رو به رو شد. دومین تجربه ایران در فروش اوراق مشارکت نیز به همین چند ماه پیش بر می گردد که گزارشهای رسمی نشان می دهد که ۷۵۰ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی عرضه شده، به فروش رفته است.

با وجود موفقیت ایران در فروش این اوراق مشارکت ارزی، به دلیل تحریم های تازه شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر نظیر آمریکا، این کشور برای فروش بیشتر از ده میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در بازارهای بین المللی با دشواریهای جدی رو به روست.

در سالهای اخیر دولت ایران سعی کرده از منابع داخلی برای توسعه منابع نفت و گاز استفاده کند اما این منابع بسیار محدود است و این کشور قادر نیست پول مورد نیاز توسعه میادین نفت و گاز را از داخل تهیه کند.

وزارت نفت ایران مدتها پیگیر ایجاد بانکی ویژه برای صنعت نفت بود تا به وسیله منابع این بانک بتواند کمبود های مالی برای توسعه میدانهای نفت و گاز را برطرف کند اما هنوز سرنوشت این بانک که مدتها سرزبانها بود، نامشخص است و اکنون دولت در پی فروش ارواق مشارکت ارزی و ریالی است.

کمبود منابع مالی سبب شده پروژه های بزرگی نظیر توسعه میدان گازی پارس جنوبی با تاخیرهای طولانی مواجه شوند و پیمانکاران این پروژه عظیم اکنون از کمبود منابع مالی شکایت دارند.

مطالب مرتبط