رئیس بانک مرکزی ایران: دولت واردات را کاهش دهد

بانک مرکزی ایران
Image caption رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که دولت باید دستور کاهش واردات را صادر کند

در حالیکه بانک مرکزی ایران از دولت این کشور خواسته دستور کاهش واردات را بدهد، یک نماینده مجلس از تنظیم طرح دو فوریتی درباره "مدیریت واردات" خبر داده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز دوشنبه اول شهریور (۲۳ اوت) به خبرگزاری مهر گفت که دولت برای مقابله با تاثیر تحریم ها بر اقتصاد و ذخایر ارزی این کشور باید واردات را کاهش دهد.

او با تاکید بر اینکه در "شرایط کنونی" باید اصل بر واردات کالاهای ضروری باشد، از فراهم شدن "تمهیدات ویژه" برای واردات کالاهای ضروری خبر داد و گفت که تجار می توانند برای رفع مشکلات خود و دریافت راهنمایی به بانک مرکزی مراجعه کنند.

در چهار سال اخیر میزان واردات به ایران افزایش داشته و حدود دو برابر شده است.

"مدیریت واردات" در مجلس

از سوی دیگر ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس ایران به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت که به زودی طرح دو فوریتی با عنوان "مدیریت واردات" به هیات رئیسه مجلس فرستاده می شود.

او تنظیم این طرح را با تاکید آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران درباره کنترل واردات مرتبط دانست و گفت: "طرح مدیریت واردات کمک زیادی به مشخص شدن نقش بخش های مختلف و کمک به محدود کردن و ممانعت از واردات بی مورد می کند."

آقای خامنه ای، هفته گذشته و در دیدار با مقامات دولتی گفته بود: "من نسبت به مسئله‌ مدیریت واردات به دولتى‌ها سفارش کردم، الان هم تأکید می کنم. من نمی گویم واردات متوقف بشود؛ چون یک جاهائى لازم است که واردات انجام بگیرد؛ اما واردات باید مدیریت بشود. یک جائى واردات مطلقاً نباید بشود؛ یک جاهائى باید انجام بگیرد."

او با اشاره به اینکه مقامات دولتى به او گفته اند که قوانینى که مجلس تصویب کرده، به آنها اجازه نمی دهد جلوى واردات را بگیریند؛ افزود : "من خواهش می کنم این قضیه را حل کنند. اگر واقعاً قانونى وجود دارد که دولت را از جلوگیرى از واردات منع می کند، این قانون را اصلاح کنند؛ جورى باشد که واردات مدیریت بشود. "

آقای فتحی پور، "فرهنگ سازی و تشویق مردم به مصرف تولیدات داخلی، افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالا های داخلی" را سبب موفقیت در بازارهای داخلی عنوان کرد اما گفت که در صورت عدم ارتقا سطح کیفیت تولیدات داخلی و کاهش قیمت تمام شده، مشکلات زیادی برای بخش های مختلف اقتصاد ایجاد می شود.

او نگرانی بابت تحریم ها را بی مورد دانست و تاکید کرد: "باید حداقل امکان تامین دو سال نیاز اقلام اساسی مردم شامل گوشت، برنج، آرد و سایر مایحتاج اساسی به عنوان ضروریات فراهم باشد."

به تازگی، مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران دیدار کرده تا درباره "مدیریت موثر واردات" با هم مذاکره کنند.

'واردات برنج متوقف نشده است'

به گفته بابک افقهی، رئیس سازمان توسعه تجارت، در همین زمینه کارگروهی هم در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده است و نتیجه به دست آمده این گروه به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه خواهد شد تا در برنامه پنجم توسعه هم لحاظ شود.

او همچنین با رد خبر توقف واردات برنج، که پیش از این به وسیله سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده بود، گفت: "ثبت سفارش برنج همچنان در حال انجام است و واردات برنج متوقف نشده است."

روز گذشته سخنگوی وزارت کشاورزی از توافق دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و بازرگانی درباره ممنوعیت واردات برنج به مدت چهار ماه در زمان برداشت این محصول خبر داده بود.

برنج وارداتی بسیار ارزان تر از برنج داخلی است و برای همین مصرف کنندگان از برنج خارجی استقبال بیشتری می کنند و برنج داخلی به دلیل قیمت بالا بی مشتری مانده است.

واردات زیاد مشکل تازه ای در اقتصاد ایران محسوب نمی شود اما دور تازه تحریم های اقتصادی که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشور های دیگر به طور جداگانه علیه ایران در چند ماه اخیر اعمال شده است، مقامات ایران را به طور جدی به فکر کنترل واردات انداخته است.

مطالب مرتبط