تویوتا یک میلیون خودرو را برای معاینه فنی فراخواند

تویوتا
Image caption موتور این خودروها در مواردی ناگهان از کار افتاده است

شرکت اتومبیل سازی تویوتا بیش از یک میلیون دستگاه خودرو فروخته شده در آمریکا و کانادا را به دلیل عیب احتمالی در سیستم کنترل موتور برای تعمیر فراخوانده است.

این شرکت ژاپنی پنجشنبه اعلام کرد که حداقل یک میلیون و صد هزار دستگاه تویوتا "کورولا" و تویوتا "ماتریکس" تولید شده بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ را فراخوانده است.

به این ترتیب نمایندگی های تویوتا موظف هستند که عیب احتمالی موتور این خودروها را برطرف و آن را به صاحبانشان بازگردانند.

تویوتا می گوید که موتور این خودروها در مواردی ناگهان از کار افتاده است و احتمال می دهد که یکی از سیستم های کامپیوتری کنترل موتور آنها ایراد داشته باشد.

تویوتا اعلام کرد که به این شرکت گزارش شده که این مشکل تاکنون حداقل سه تصادف و یک جراحت سطحی به بار آورده است.

مدیران تویوتا در عین حال از تایید قطعی ارتباط بین ایراد فنی با تصادف های یادشده خودداری کردند.

مدیران تویوتا فراخوانده شدن بیش از یک میلیون اتوموبیل را نشانه تعهد این شرکت به جلب رضایت مشتریان و جدی بودن درباره حفظ کیفیت محصولات تویوتا دانسته اند.

بر اساس آمار منتشره، این شرکت در ماه اوت حداقل ۷۰۰ هزار خودرو را فراخوانده و در مجموع طی سال گذشته حدود ۱۰ میلیون دستگاه خودرو را در سراسر جهان برای رفع ایرادهایی از این دست به نمایندگی هایش فراخوانده است.

تویوتا در ماه ژوئیه امسال نیز هشدار داد که موتور ۲۷۰ هزار دستگاه از خودروهایش که در کشورهای مختلف فروخته شده بود ایراد دارد بطوری که باعث از کار افتادن موتور می شود.

تویوتا در آوریل امسال موافقت کرد به دلیل اینکه دولت آمریکا را از مشکلات مربوط به پدال گاز در بیش از دو میلیون خودرو مطلع نکرده بود، ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار جریمه بپردازد.

مشکل پدال گاز تویوتا موجب شد این شرکت در ژانویه گذشته وادار به فراخواندن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو در آمریکا شود.

مطالب مرتبط